SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

OSB Sivas’ın Lokomotifi

Bu biyografi 05 Kasım 2020 - 23:08 'de eklendi ve kez görüntülendi.

OSB Sivas’ın Lokomotifi

Sivas Valisi Salih Ayhan, 1. Organize Sanayi Bölgesini ziyaret etti. Vali Ayhan, İl Gümrük Müdürlüğünde, Güneş Enerji Santrali (GES) sahasını ve fabrikalarda incelemelerde bulundu.

Sivas Valisi Salih Ayhan, 1. Organize Sanayi Bölgesindeki yeni hizmet binasında faaliyetine başlayan İl Gümrük Müdürlüğünü ziyaret etti. Gümrük Müdürü İdris Sayımlar’dan bilgi alan Vali Ayhan, devlet imkânları ile yenilenen hizmet binalarının Sivas’a hayırlı olmasını diledi.

Burada açıklamalarda bulunan Vali Ayhan, 1. OSB’nin kurumsal altyapısını güçlendirmek için güzel çalışmalar yapıldığını, bu çalışmalardan birisinin de gümrük binası olduğunu söyledi. Geçen yıl yapımına başlanılan binanın bugün itibariyle hizmete girdiğini belirten Vali Ayhan, “20 çalışanla birlikte inşallah, 300 civarında çalışan firmamıza önemli kazanımlar sağlayacaktır. Bu gümrük binası özellikle ihracat boyutu açısından firmalarımızın uluslararası çalışmalarında bazı kolaylıklar sağlayacaktır. İnşallah gittikçe de Sivas’ın 1. OSB’nin ihracat boyutuyla yani hem istihdam hem ihracat boyutuyla burası önemli katma değer oluşturacaktır. Tabi gümrük binasıyla birlikte az önce söylediğim gibi kurumsal altı yapısını güçlendirme de bir de 1 megavatlık GES santralimizi devreye aldık. Orası da önemli anlamda bir yerini takip etme hem de 1. OSB’mizin bazı maliyetlerinde azaltma sağlayacak. İnşallah bunun devamını da sağlayacağız. Onu da hizmete devreye aldık.” dedi.

– Buradan Kazandığımız Birikimle Demirağ OSB’yi Kuruyoruz

  1. OSB’den kazandıkları bilgi ve birikimi Demirağ OSB’ye aktaracaklarını ve buranın da istihdama ciddi katkılar sağlayacağını söyleyen Vali Ayhan şöyle konuştu: “1. OSB’mizi özellikle yenilik takip etme de dış ticaret istihbarat merkezi kurarak da ihracat boyutunu güçlü tutmada daha bilimsel daha kurumsal anlamda bir de dönüşüm sağlama ve prototipleme merkezi kurulumu 1. OSB’mizi geleneksel yöntemden daha da zamana uygun bir yönetim felsefesi oluşturacak. İnovasyon merkezimiz Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın destekleriyle Oran Kalkınma Ajansımızla ortaklaşa yürüttüğümüz bir çalışma. Bunu da yarın inşallah sözleşmesini imzalayarak yaklaşık 5 milyon liralık güzel, özgün, spesifik bir proje. Bu çalışmalar özellikle birinci OSB’mizin daha da alt yapısını güçlendirmek, ufkunu açmak, burada ki firmaları yönlendirmek ve yönetmek ve ürettiği ürünlerin daha rahat pazarlanabilirliğini sağlamaktır. Maksadımız da budur. İnşallah buradan aldığımız güçle bilgi birikimle de Demirağ OSB’yi de inşallah bu minvalde rotasını Sivas’ın istihdamını sağlayacak, üretimine katkı sağlayacak bir OSB yapacağız hep birlikte. Ama burası bizim için önemli bir merkezdir. İnşallah ilerleyen dönemde buranın daha da genişleme bantları oluşturarak da firma sayısını artıracağız.”
  2. OSB Sivas’ın Lokomotifidir

İstihdam ve üretim açısından 1. Organize Sanayi Bölgesi’nin Sivas’ın lokomotifi haline geldiğine vurgu yapan Vali Ayhan, “Yine Belediyemiz ve İl Özel İdaremizle ile birlikte yol çalışmaları, kavşak düzenlemeleri, ağaçlandırma çalışmalarını da devam ettiriyoruz. Burası Sivas istihdamının kalbidir, üretiminde kalbidir, Sivas’ın lokomotifidir. Dolayısıyla 1. OSB her haliyle, her türlü desteği hak ediyor. Geçmiş dönemde önemli zorluklarla karşılaşmış bu OSB’miz şimdi daha kurumsal bir bünyeye sahiptir. Yeni hizmete giren binamız da inşallah güzel hizmetler yapabilmeyi nasip etsin diyorum. Arkadaşlarımız da firmalarımızla irtibat kurarak da onları yönlendirerek, yöneterek onların kazanımlarını Sivas’ın istihdamına katkı sağlayacağına ben inanıyorum. Binamız, GES santralimiz, inovasyon merkezimiz, alt yapımız hayırlı uğurlu olsun.” ifadelerini kullandı.

GES, Elektrik Üretmeye Başladı

Vali Salih Ayhan daha sonra, 1. Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü tarafından 16 bin metrekare üzerine inşa edilen ve elektrik üretmeye başlayan OSB Güneş Enerjisi Santralinde (GES) incelemelerde bulundu. 3 bin 652 adet mono kristal tipte fotovoltaik panel kullanılan sistem 999 KWE gücünde ve 1.700.000 KWH (saat) yıllık üretim kapasitesine sahip olan merkez hakkında I. OSB Müdürü Emre Torun’dan bilgi aldı.

Vali Ayhan, OSB ziyareti kapsamında son olarak Sabır Panel firmasını da ziyaret etti. Üretim bandını gezen Vali Ayhan, firma yetkilisi Cemil Sabırlar’dan üretim hakkında bilgi alarak, ilimiz ekonomisine ve istihdamına sağladıkları katkıdan dolayı teşekkür etti.

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA