SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Aman dikkat karıştırmayın

Bu biyografi 05 Kasım 2020 - 10:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Aman dikkat karıştırmayın

Dr. Aldemir, koronavirüs enfeksiyonu ve Grip enfeksiyonu arasındaki farkı açıkladı.

Sivas Numune Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Özlem Aldemir,  yeni tip koronavirüs enfeksiyonu ve kış aylarının gelmesi ile birlikte ortaya çıkan grip enfeksiyonu arasındaki farkı açıkladı.

Grip, nezle ve covid-19’un sıkça karıştırılan ve aslında belirtilerinin birbirine çok benzeyen 3 farklı hastalık olduğunu ifade etti. Önce nezlenin tanımını yapan Uzm. Dr. Özlem ALDEMİR, nezlenin soğuk algınlığı olarak da bilindiğini, burun tıkanıklığı/burun akıntısı, geniz akıntısı ve boğazda yanma ile kendini gösterebilen bir hastalık olduğunu belirtti. Ateşin bekledikleri bir semptom olmadığını vurgulayan Dr. Aldemir, nezlenin günlük aktiviteleri pek etkilemediğini, özel bir tedavisinin olmadığını, birkaç günde kendiliğinden geçebileceğini dile getirdi.

Gribin soğuk algınlığına göre daha ağır seyrettiğini söyleyen Dr. Aldemir, nezleye göre komplikasyon açısından daha ciddi sorunlara yol açabildiğini belirtirken, grip enfeksiyonunda hastalarda yüksek ateş, öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı olabildiğine ,bununla birlikte belirgin olan semptomun  kas ve eklem ağrıları olduğuna  değindi. Genellikle akciğere kadar inmediği, üst solunum yolu enfeksiyonuna sebep olduğunu ifade etti.

Koronavirüs enfeksiyonu ve gribi ayırt etmeninin zor olduğunu belirten Uzm. Dr. Özlem Aldemir, “ Koronavirüs enfeksiyonunda , grip enfeksiyonunda olduğu gibi yüksek ateş, öksürük, baş ağrısı, boğaz ağrısı, kas ve eklem ağrıları gözükmektedir. Fakat nefes darlığı ve solunum sıkıntı koronavirus enfeksiyonunda daha çok beklediğimiz semptomlardır. Hastalarımızda iki taraflı akciğer tutulumu bu tabloda daha sık gözükmektedir “ dedi.

Grip aşısının Kovid-19 üzerinde bir etkisi olup olmadığına değinen Uzm. Dr. Özlem Aldemir, “Grip aşısının kovid-19 enfeksiyonu üzerinde bir koruyuculuğu yoktur, koronavirüs’e yakalanma riskini de düşürmez. Fakat şu var ki influenza aşısı yaptıran hastalarda koronavirüs enfeksiyonu daha hafif seyredebilir” ifadelerini kullandı.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için özellikle kış aylarının gelmesi ile nasıl beslenmemiz gerektiğine değinen Dr. Aldemir, “ Dengeli, düzenli ve sağlıklı beslenmek hayatımızın her anında önemlidir. Bol sıvı tüketilmeli,  günde 10-12 bardak su içilmelidir. Bununla beraber antioksidanlardan  zengin portakal, mandalina, greyfurt, kivi, kırmızı biber, yeşil yapraklı sebzeler  tüketilmelidir. Çinko, bağışıklık sistemimizi güçlendirmek,enfeksiyonlardan korunmak için önemli minerallerden biridir . Kurubaklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, badem, ceviz, fındık gibi kuruyemişleri tüketmek çinko miktarımızı arttırarak bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye katkıda bulunacaktır. Vücudumuzun en önemli yapı taşlarından birinin protein olması sebebi ile bu dönemde yağsız et, balık, az yağlı peynir, az yağlı süt, yoğurt, kefir ve kurubaklagiller gibi kaliteli proteinler tüketmeye özen gösterilmelidir. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek ile beraber her gün egzersiz yapılması gerekmekte ve hayatımızın merkezinde maske, mesafe ve hijyen olması gerekmektedir.”ifadelerine yer verdi.

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA