SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Cumhuriyet Teknokent Yazılım Üssü Olacak

Cumhuriyet Teknokent Yazılım Üssü Olacak
Bu haber 23 Ekim 2020 - 20:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sivas Valiliği, Cumhuriyet Üniversitesi, Sivas Belediye Başkanlığı, Sivas Ticaret ve Ticaret Sanayi Odası, Cumhuriyet Üniversitesi Vakfı ve Bilkent Üniversitesi’ne bağlı Ankara Cyberpark işbirliğiyle 7 Eylül 2007’de kurulan Cumhuriyet Teknokent, bölgenin yazılım merkezi olmak amacıyla çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Üniversite, sanayi ve araştırma merkezleri arasındaki işbirliğini artırmak için AR-GE hizmetleriyle Sivas’ta dikkatleri üzerine çeken Cumhuriyet Teknokent, ekim ayı yönetim kurulu toplantısını Sivas Valisi Salih Ayhan ve kurul üyelerinin katılımıyla gerçekleştirdi.

Teknokent çalışmaları, teknoloji ve transfer ofisi bilgilendirme, bölgede faaliyet gösteren firmaların Teknokent’e davet edilmesi, yapılan ve planlanan çalışmaların ele alındığı toplantıda, Teknokent Müdürü Serdar Mercan, katılımcılara hazırlanan ve planlanan projeler hakkında bilgiler verdi.

– Cumhuriyet Teknokent, 150 Adet Proje Hazırladı

Teknokent’in bugüne kadar 150 adet proje hazırladığını ifade eden Teknokent Müdürü Serdar Mercan, 68 adet projenin başarıyla sonuçlandığını, 63 adet projenin de çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Mercan, teknoloji şirketlerinin oluşumuna ve büyümesine katkı sağlamak amacıyla medikal, sağlık, yazılım, hayvancılık, mühendislik, tarım ve madencilik alanlarında projeler hazırlandığını ifade ederek, Teknokent’in başarısının her geçen gün arttığına dikkat çekti.

Cumhuriyet Teknokent’in Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2018 yılında ‘En İyi Gelişme Gösteren Teknokentler’ grubunda 2’ncilik ödülüne layık görüldüğünü ifade eden Mercan, üniversitelerdeki akademik birikimin ve araştırma sonuçlarının ekonomiye değer kattığını söyledi.

Teknokent’in her yıl artan bütçe ve istihdama yönelik çalışmalarının devam ettiğini aktaran Mercan, Teknokent bünyesinde kurulan Cumhuriyet Teknoloji Transfer Ofisi’nde (CUTTO)  proje destekli şirketleşme ve girişimcilik hizmetlerinin devam ettiğini, bu hizmetlerin sonucu olarak,  her yıl artan firma sayısı, artan danışmanlık hizmetleri ve artan patent sayısının çıktılarının da alındığını kaydetti.

– Vali Ayhan, Teknokent Adından Sıkça Söz Ettirecek

Vali Salih Ayhan, hızla gelişen firmalarımıza Ar-Ge konularında rehberlik eden ve bölgenin yazılım üssü olan Cumhuriyet Teknokent’in üniversite-sanayi işbirliğinin en güzel örneklerinden birini ortaya koyduğunu ifade ederek, merkezin başarılı çalışmalarıyla adından sıkça söz ettireceğini söyledi.

– Nitelikli Personel Yetiştirilmesine Önem Vereceğiz

ESTAŞ,  Aselsan, Dermokil ve SİVTAŞ firmalarının, Cumhuriyet Teknokent bünyesinde aktif olarak AR-GE çalışmalarını yapmalarının faydalı olacağına vurgu yapan Vali Ayhan, “Teknokent bünyesinde firmaların yaklaşık yüzde 60’ının yazılım firması olması ve Sivas’ın bir yazılım üssü haline dönüştürülmesi amacıyla yazılım alanında firmaların ihtiyacı olan nitelikli personel yetiştirilmesine önem verilmesi gerekmektedir. Bu konuda İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Gençlik ve Spor Müdürlüğümüz gerekli çalışmaları yapması gerekiyor. Teknokent’in yenilenebilir enerji kaynakları konusunda da çalışmasını ve Teknokent bünyesinde GES (Güneş Enerji Santrali) kurulması ayrıca önem arz etmektedir.” dedi.

Toplantıya Belediye Başkan Vekili Turan Topgül, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, Doç. Dr. Uğur Tutar ve diğer üyeler katıldı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA