SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

4 yıl önce kurduğu hayal gerçek oldu!

Bu biyografi 23 Ekim 2020 - 0:42 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sivaslı Türk Mühendis Canan Dağdeviren Buluşlarıyla Dünya Gündeminde yer almaya devam ediyor.

Tasarladığı her projesinde sadece öğrendiği teknik bilgileri değil, aynı zamanda doğduğu toprakları da unutmayan ve köklerinden gelen güzellikleri de projelerinde kullanıyor.

Sivaslı Türk fizik mühendisi Canan Dağdeviren, Yıkanabilir elektronik tekstil projesinde, nenesinin işlediği Sivas’ın meşhur yün çoraplarından esinlendiğini ifade ediyor.

Türk fizik mühendisi Canan Dağdeviren, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “4 yıl önce kurduğum hayal bugün gerçek oldu diyerek şu ifadelere yer verdi.

“25 Nisan 2016’da ılık bir bahar günü Dr. Steven Hawking ile Harvard Society’de tanışmış ve ALS hastalarının konuşurken yasadığı zorluğu görmüştüm. Yaklaşık 1 yıl sonra MIT’den kendi araştırma grubumu kurmak için teklif almış ve öğrencilerimle bu hayalimi paylaşmıştım. Çok güzel yorulduk, harika ALS dostlarımız üzerinde denemeler yaptık. ALS hastalarının konuşmasını daha hızlı sağlayacak aletimizi tamamladık. Emeği gecen herkesi bilimin olanca ateşiyle kucaklarım.” İfadelerini kullanarak ALS hastalarının konuşmasını daha hızlı sağlayacağı ürettiği aleti ‘cFaCES’ adlı aleti paylaştı.

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA