SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

“İşitme kaybında erken tanı önemli”

Bu biyografi 21 Ekim 2020 - 23:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Güler, “erken tanı işitme kaybında büyük önem taşımakta.” dedi.

Sivas Numune Hastanesi bünyesinde görev yapmakta olan Odyolog Semih Güler, işitme testinin önemini ve işitme testinin neden yapılması gerektiği hakkında bilgiler verdi.

Sözlerine Odyolojinin tanımı ile başlayan Odyolog Semih Güler “Odyoloji sesi inceleyen bir bilim dalıdır. Latincede Auris yani kulak anatomi ve fizyolojisi içerisinde bulunan tüm durumları inceleyen bir bilim dalıdır. Daha basit bir tabirle odyoloji işitme ve denge bozuklukları ile ilgilenen bilimdir.” dedi.

İşitmenin önemine değinen ve nasıl işitiriz sorusuna cevap veren Semih Güler sözlerine şu şekilde devam etti.  “İşitmek insanlar arası etkileşimde en önemli faktörlerden biridir. Bir insan işitmez ise belirli bir süre sonra beyindeki bazı fonksiyonları da yitirebileceği anlamına gelir. Özellikle dil gelişimi gerçekleştikten sonra ortaya çıkabilecek işitme fonksiyon bozuklukları insanların yaşantılarında çok büyük olumsuzluklara yol açabilir.

İşitme testinin önemine özellikle vurgu yapan Odyolog Semih Güler, “ İşitme testi; gerek pediatrik ( bebek ve çocuklar ), gerek yetişkin ve geriatrik ( 65 yaş ve üstü ) popülasyonun işitme, kulak fonksiyonlarını değerlendirmek, incelemek ve var ise sorunları ortaya çıkartıp tedavi ve rehabilitasyona yönlendirmek amaçlı çok önemlidir. Ne kadar erken dönemde teşhis konulur ise hastanın tedavi ve rehabilitasyondan fayda görmesi de o kadar önem kazanacaktır.” dedi.

İşitme kaybı olan bireylere neler uygulanacağı hakkında bilgiler veren Semih Güler, “İşitme kaybı olan bireylere işitme kaybının derecesi, tipi, tanımlama süresine göre öncelik olarak medikal tedavi önerilir, eğer medikal tedavilerden fayda göremiyor, düzelmiyor ise gerekli cerrahi müdahaleler uygulanabilir. Akabinde işitme cihazları hastanın işitme kaybına uygun olarak önerilir. Eğer hastalar işitme cihazından da fayda görmez ise belirli bilimsel ve klinik koşulları karşıladığı takdirde Koklear İmplant ( biyonik kulak ) uygulanır “ dedi.

İşitme testini alanında uzman olan Odyolog, odyometristlerin uygulayabileceğini aktaran Semih Güler, işitme testinin hiçbir koşulda ihmal edilmemesi gerektiğini, erken tanının işitme kaybında büyük önem taşıdığını ve sorunların “kulak” ardı edilmemesi için uzmanlara mutlaka danışmaları gerektiğini dile getirerek sözlerini noktaladı.

 

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA