SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Başkan Küçüker, “Gözlük kullan bulaş riskini azalt”

Bu biyografi 13 Ekim 2020 - 21:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Küçüker, “Gözlük koronavirüse karşı bariyer görevi görür. Gözlük kullanmanız bulaş riskini azaltır ve gözünüze daha az dokunmanızı sağlar” dedi.

  1. Bölge Kuzeydoğu Optisyen-Gözlükçüler Odası Başkanı Taylan Küçüker, koronavirüs sürecinde gözlük kullanımının önemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Başkan Küçüker “Koronavirüs; damlacık yolu ile solumakla, ağız, buruna ya da göze dokunmak suretiyle de bulaşır. Bulaş için hastanın aksırması, hapşırması gerekmez, sosyal mesafeye dikkat edilmediğinde konuşma süresinde bulaşma hava yolu ile mümkün olmaktadır. Geldiğimiz süreçte sadece sosyal mesafe ve maskeye vurgu yapılmaktadır. Gözden bulaş ihmal edilmektedir. Gözden bulaştığında gözyaşı kanalından boğaza ve oradan da akciğerlere ulaşan virüs, gözde ayırt edici bir belirtisi olmadan basit alerji ya da bakteriyel enfeksiyonlar ile benzer belirtiler gösterir. Enfekte, kirli ellerin ağız, burun temasından korunması kadar göz temasından da korunması, gözlük kullanılması, salgın ile mücadelede önemlidir. Koronavirüs göz teması ile bulaşabilir. Ellerinizi yıkamadan gözleriniz ile temas etmeyin. Gözlük koronavirüse karşı bariyer görevi görür. Gözlük kullanmanız bulaş riskini azaltır ve gözünüze daha az dokunmanızı sağlar” dedi.

“GÖZLERİNİZLE KUMAR OYNAMAYIN”

Sanal ortamda sipariş edilen lenslere ilişkin de uyarılarda bulunan Başkan Küçüker, “İnternetten aldığınız lensler yüzünden kalıcı görme kaybı yaşayabilirsiniz. Sadece bir çift gözünüz var. Göz görme sağlığınızı riske atmayın. Gözlerinizle kumar oynamayın. Her türlü optik ürünü hekim reçetesi ile Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenen optisyenlik müesseselerinden güvenle alın. İnternet optisyenlik müessesesi değildir” uyarısında bulundu.

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA