SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Vali Ayhan: “BÜYÜK DÜŞÜNMEK LAZIM”

Bu biyografi 12 Ekim 2020 - 8:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Vali Ayhan, “Turizm merkezlerinin sayısını artırarak şehir dışından insanların Sivas’a gelmeleri için yeni sebepler ortaya çıkarıyoruz. O yüzden ileriye dönük büyük düşünmek lazım.” dedi.

Sivas Valisi Salih Ayhan, “Gazeteci Günebakan Hakan Bakar’ın hazırlayıp sunduğu sosyal medya yayınında, canlı yayına konuk oldu.

Sivas Tarihi Valilik binasında gerçekleşen sosyal medya canlı yayınında Sivas Valisi Salih Ayhan Gazeteci Günebakan Hakan Bakar’ın sorularını yanıtladı.

Covid-19 salgını, yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitim, Sıcak çermikteki çalışmalar olan Altınkale ve geleneksel çadır kültürü projesi, Valilik bünyesinde kurulan şirketler, Gürün Gökpınar gölü çalışmaları, Yıldız dağı kayak merkezindeki sezon hazırlıkları, Kangal köpeği eğitim, koruma ve üretim merkezi projesi, OSB de devam eden yatırımlar, eski Numune hastanesi ve meslek lisesi alanı ile ilgili birçok konunun konuşulduğu programda Sivas Valisi Salih Ayhan, Sivas’a gelen insanlar daha kaliteli vakit geçirerek ekonomiye katkı sağlamaları adına projelerin hızlı bir şekilde devam ettiğini söyledi.

Çağın gereksinimleri içerisinde herkesin kendini mutlaka geliştirmesi gerektiğine vurgu yapan Vali Ayhan, Gazeteci Günebakan Hakan Bakar’a dijital teknolojiyi doğru kullanarak kamuoyunu bilgilendirmelerinden dolayı başarılar diledi. Gazeteci, medya sektöründe olmak ve dijital teknolojiyi kullanarak yenilikleri takip ederek, ilkeli, objektif, tarafsız bir şekilde yayınlar yapmanızdan dolayı da sizleri de tebrik ederim ifadelerini kullandı.

“İZOLASYONA UYMAYAN VATANDAŞLAR YURTLARA YERLEŞTİRİLDİ”

Vali Ayhan, içerisinde bulunduğumuz pandemi sürecinde koordinasyonu sağlayarak doğru adımlar atarak hep birlikte salgının üstesinden geleceğiz. Sivas’ta bugüne kadar 150 bine yakın test yapıldı. Bizim isteğimiz vatandaşlarımız rehavete düşmesinler. Genel olarak pandemi süreci içerisinde iyi bir durumdayız. Günün 3 veya 4 saatini pandemiye ayırmış durumdayız. Yurtlarda 55 kişiye yakın kişi kaldı. Şu an sayı 20 ye kadar düştü. Bugüne il hıfsıhha kurulunda 75’e yakın kural almış durumdayız.

“OKULLARIMIZ HAZIR”

Sivas’ta eğitim öğretimin açılmasında hiçbir sakınca yok diyen Vali Ayhan “Çünkü okullarımız her haliyle hazır. Hijyenik ve güvenli velilerimiz rahat olsun. Gönül rahatlığı ile velilerimiz çocuklarını göndersinler. Köylerdeki çocuklarımızda eğitimlerini almaya başlayacaklar. Sivas’ta 114 bin öğrencimizin yaklaşık 70 bini 12 Ekim’de okula başlayacak. Okullarda hiçbir sıkıntı yok. Okullarımız çok güvenli, hijyenik hazır bir şekilde öğrencilerimizi bekliyor.” şeklinde ifade etti.

“BÜYÜK DÜŞÜNMEK LAZIM”

Vali Ayhan, “2018 de yapılan çalıştayda birçok proje gündeme gelmişti. Sıcak çermikteki Altınkale projesi de bunların içerisindeydi. Açıkçası Altınkale’nin ben bu kadar ses getireceğini sanmamıştım. Sıcak çermikte vatandaş geçmişe özlem duyarak otantik bir yaşam isterken aynı zamanda da yeni dönemin modernizasyonunu istiyor. O yüzden vatandaşların konforlu bir şekilde hizmet almaları için her türlü donanım düşünüldü. Sıcak çermiğe insanların gitmesi için yeni sebepler ortaya çıkarmaya çalıştık. Hatta ben büyük düşünmek lazım dedim ve bir golf sahası yapalım dedim. Gelecekte bu da bir ihtiyaç olacak. Biz bu dönemde kaplıca sularını da birleştirmek için çalışma yaptık. Ayrıca Altınkalede kullanılan su ise dışarıda boşa akan su kullanılmakta. Bizde onu değerlendirdik. Tanıtım anlamında ise şehre girişlerde büyük totemler ile reklamları da yapılacak.

“GÜRÜN GÖKPINAR DA ÇALIŞMALARIN YÜZDE 30’U TAMAMLANDI”

Gürün Gökpınar Gölünde ise çalışmalar devam ediyor diyen Vali Ayhan, “biz Gökçınar’a 5 milyon para harcıyoruz. Gökpınarda ilk etapta gölün alt tarafı çok otantik, sempatik ve ahşap malzemeler kullanılmakta. Ben neyi nasıl yapacağını bilen birisiyim. Her şey şeffaf ortada. Vatandaşlarımız tedirgin olmasın. Gölün etrafını açarak insanların göl ile temasını biraz daha artıracağız.  Oranın dokusuna zarar verirsek ihanet etmiş oluruz. Biz çok hassas bir tutum içerisinde davam ediyoruz. Çalışmalar ise yüzde 30 şekilde ilerleme durumunda. İlerleyen zaman içerisinde gölü kullanma kılavuzları hazırlayacağız. Gezmeye gelenlerin kurallara uymaları için her türlü uyarıları ve hatırlatmaları da yapacağız.” şeklinde dile getirdi.

“SİVAS’A İNSANLARIN GELMESİ İÇİN HER TÜRLÜ ADIMLARI ATIYORUZ”

İlimiz turizm merkezilerinden Sivas Yıldız Dağı Kayak Merkezide artık ilk akla gelen yerlerden biri diyen Vali Ayhan, “Sivas’a insanların gelmesi için her türlü adımları atıyoruz. Turizm merkezlerini artırarak şehir için gelme noktasında yeni sebepler ortaya çıkarıyoruz. Haralar bölgesindeki Hamidiye Kültür merkezide Sivas için önemli yerlerden biri olacak. O yüzden şehir olarak karamsar olmayalım. Yaşadığımız şehre emek vermemiz lazım.” ifadelerini kullandı.

“KÖPEK ÇİFTLİKLERİNİN TAMAMI, KANGAL KÖPEĞİ EĞİTİM, KORUMA VE ÜRETİM MERKEZİNE BAĞLI OLACAK”

Vali Ayhan, “Sivas kangal köpeği içinde yapılan bir çalışma var. Kangal köpeğini eğitim ve koruma adı altında bir merkez yapılmaya başladı. Sivas’ta 18’e yakın köpek çiftlikleri var. Bunların hepsi buraya bağlı olacak. Her önüne gelen kangal köpek çiftliği açamayacak. Sosyal medyaya Aksaray Valilim ile tatlı bir atışma yaşadık. Ve orada yaşanan tatlı atışma her iki ilimiz içinde reklam anlamında bir getirisi oldu. Kangal köpekleri için Kangal ilçemizde de güçlü bir ayağı olacak. Sivas’taki merakum bölgesinde ise daha çok sosyal aktiviteler yer alacak.”

“OSB’DE ÇALIŞAN SAYISI 10 BİNE ÇIKTI”

Sivas’ta OSB’de hem elektrik tüketimi hem de çalışan sayısında artış yaşandı diyen Vali Ayhan, “Gecen yıllarda 7 bin 500 kişi çalışırken şimdi ise bu rakam 10 bine çıktı. Sivas OSB’de geçen iki yıllık süreç içerisinde şu ana kadar 43 firma iş yapmaya başladı. Bu rakam inşallah 100’e çıkacak. Yine Demirağ OSB için ise şimdiden yer tahsisi isteyenler var. Ve iki firmaya yer tahsisi yaptık. Biri 200 milyon TL’lik diğeri ise 280 milyon TL’lik. Bunlardan biri alçı firması diğeri ise yük vagonu firması, 2021 yılında ilk kazmayı vuracaklar. Bu fabrikalardan sadece birinde çalışanların sayısı Bin 500 kişi olacak. Bizlere bu şekilde fabrikalar yapıldığı anda işsizlik konusu da gündem den düşeceğine inanıyorum.”

“ESKİ NUMUNE HASTANESİ ALANI KÜLTÜR SANAT ÜZERİNE AĞIRLIKTA BİR YER OLACAK”

Vali Ayhan, “Eski Numune Hastanesi alanı ile şehir meydanı arasında bir bağlantı oluşturulacak. Orada yapına başlanan Caminin altında otopark olacak hem de eski numune hastanesinin olduğu alanın altına otopark yapılacak. Biz Eski Numune Hastanesi alanına millet bahçesi yapacağız. Yıkılan okul alanına ise Aşık Veysel müzesi olarak aşıklar ve ozanlar müzesi yapacağız. Burada okul alanına bir ilkokul, bir ASM ve birde Aşık Veysel ozanlar ve kültür müzesi olacak. Sivas Meydanı ile dünyanın en güzel meydanlarından birine sahip. Kültür sanat üzerine ağırlıkta bir yer olacak.” şeklinde konuştu.

 

 

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA