SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Bu Topraklarda Bereket Var

Bu biyografi 12 Ekim 2020 - 20:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sivas Patates Üretiminde Ekonomiye Büyük Katkı Sağlayacak.
Sivas, tarım alanında üretmeye ve ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor. Tarım ve hayvancılık sektöründe her geçen gün ivme kazanan Sivas, patates üretiminde de başarısını sürdürüyor.
Üreten çiftçinin her zaman yanında olan ve yapılan çalışmaları yakından takip eden Sivas Valisi Salih Ayhan, merkeze bağlı Aşağıyıldızlı köyüne giderek, “Üreten Çiftçi Gelişen Sivas” projesi kapsamında 53 dönüm arazide İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen patates hasat programına katıldı.
Vali Salih Ayhan, Hacıalibeyoğlu Tarım ve Hayvancılık Ltd. Şti. yetkililerinden üretim kapasitesi hakkında bilgi aldıktan sonra patates sökme makinesinin başına geçerek patates hasadı yaptı.
İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, yemeklik ve sanayilik alanında üretilen patatesin vitamin bakımından önemli bir gıda maddesi olduğunu söyledi. İlimizin hem coğrafi hem de iklim açısından patates üretimi için müsait bir il olduğunu ifade eden Yıldız, “Sivas gece-gündüz sıcaklık farkından dolayı dayanaklılık yönünden patates üretimi için artı değer sağlıyor. Bu sebeplerden dolayı Sivas’ta patates, üreten firmalar tarafından yoğun talep görüyor. Sivas, aynı zamanda tohumluk üretiminde de Türkiye’de hem kalite, hem de üretim miktarı yönünden 1. sırada yer alıyor. Türkiye’nin patates ihtiyacının bir bölümü Sivas’tan elde ediliyor.” dedi.

-Çiftçimiz Ürettikçe Sivas Gelişecek
Vali Salih Ayhan ise patates üretimi yapan çiftçilere hayırlı kazançlar dileyerek, bereketli sezon olmasını temenni etti. “Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz” atasözünü hatırlatan Vali Salih Ayhan, emekçi çiftçilerin tarlada izlerini görmeye devam ettiklerini söyledi.
Vali Ayhan, “Sabahın ilk saatlerinde ayağımızın toprağa basması, gayretle ve heyecanla çalışan çiftçimizin olduğunu görmek şehrimiz adına övünç vesilesidir. Çiftçimiz, ürettikçe Sivas gelişecek ve geliştikçe üretenin yüzü daha çok gülecek. Tarlada bismillah derken yanınızda isek sizlere güç vermek, destek olmak içindir. Üretmekten başka meşguliyetimiz olmamalı. Sivas Teknik Tarım AŞ (SİVTAŞ)’de böyle bir aklın; üretmekten başka gayesi olmayan, ortak aklın ürünüdür. Her alanda ve anlamda üretenin yanındayız.” dedi.
-85 Bin Dekar Alanda Patates Ekimi Yapıldı
Sivas’ın coğrafyasının bakir bir bölge olduğunu dile getiren Vali Salih Ayhan, ilimizde 1 milyon dekar ekilebilir arazi bulunduğuna dikkati çekti. Son yıllarda baraj, gölet ve modern sulama tesisleriyle Sivas’ın tarımsal altyapısının güçlü olduğunu vurgulayan Vali Salih Ayhan, “Sivas, ürün deseni ve çeşitliliği alanında çok iyi noktada. Geçen yıl 73 bin dekar alanda, bu yılda 85 bin dekar alanda patates ekimi yapıldı. Mevsimsel olarak patates üretiminde en iyi illerden biri Sivas.” dedi.
-350 Bin Ton Patates Hasadı Yapılacak
Tohumluk üretiminde Sivas’ın Türkiye’de 1. sırada yer aldığını yineleyen Vali Salih Ayhan, “Yemeklik ve sanayide ise ilk 10’da yer almaktayız. İl genelinde bu yıl 350 bin ton patates hasadı beklemekteyiz. Bu üretim miktarı dikkate alındığında Sivas ekonomisine ciddi bir para girdisi olacaktır. Yumru bitkiler konusunda toprağımız gayet cömert maşallah. Sivas şeker pancarında, patates üretiminde çok iyi ivme kazandı. Devletimizin destekleriyle, çiftçinin güçlü iradesiyle daha müreffeh, daha üretken bir il olacağız.” diye konuştu.
Patates hasat programına, Vali Yardımcısı Abdullah Seçkin Koçak, İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş, İl Jandarma Komutanı Albay İdris Tataroğlu, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Mevlüt Soysal, İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ ile ilgili diğer kişiler de katıldı.

 

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA