SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Var Olsun Can Azerbaycan!

Bu biyografi 10 Ekim 2020 - 20:32 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türk ocakları Sivas Şubesi, dernek binasına Azerbaycan bayrağı asıp Azerbaycan ordusuna destek mesajı verdi.

Türkiye’nin dört bir yanından Azerbaycan’a destek mesajları gelmeye devam ediyor.

Türk Ocakları Sivas Şubesi Türk Milleti, Azerbaycanlı Kardeşlerimizin yanındadır; konulu basın açıklaması yaptı.

Ermenistan işgali altındaki Dağlık Karabağ gerilimi Azerbaycan ve Ermenistan arasında savaşa dönüşürken, Türkiye’nin dört bir yanından Azerbaycan’a destek mesajları gelmeye devam ediyor. Türk Ocakları Sivas Şube başkanlığı, Azerbaycan’a destek mesajı vererek şube binasına Azerbaycan bayrağı astı.

Türk Ocakları Sivas Şubesinde Başkan Ahmet Bozdoğan’ın okuduğu basın açıklamasında ateşkes kararını ihtiyatla karşıladıklarını belirterek şunları ifade etti.

“Büyük Türk Milleti ve Milletimizin Müşterek Sesi Kıymetli Basın Mensupları, Bundan yaklaşık 30 yıl önce Azerbaycan toprağı Karabağ’ı ve çevresindeki toprakları işgal eden Ermenistan, 27 Eylül 2020 Pazar sabahı, yine haddini aşarak bir saldırıya kalkıştı. Azerbaycan topraklarına yönelik bu saldırıda sadece askerî unsurlar değil siviller de hedef alındı. Terter’in Gapanlı, Ağdam’ın Çıraklı ve Orta Garvand, Fuzuli’nin Alhanlı ve Şükürbeyli, Cebrayıl’ın Çocuk Mercanlı köylerinde yoğun bombardıman yaşandı. Naftalan ilçesine bağlı Kaşaltı köyünde, tamamı aynı aileden 5 sivil hayatını kaybetti; 19 sivil de yaralandı. Bunun üzerine Azerbaycan Ordusu, cepheye yakın bölgelerde yaşayan sivil halkın güvenliğini sağlamak için karşı saldırı başlattı. Aradan geçen günler içinde Ermenistan sivil yerleşim yerlerine saldırmaya ve savaş hukukunu bile hiçe sayarcasına sivilleri şehit etmeye; buna karşın Kahraman Azerbaycan Ordusu, had bilmezlere hak ettikleri cevabı vermeye devam etmiştir.

Vaktiyle Rusların desteğini de alan Ermeniler, 1991’de Hankendi’ni, 1992’de Şuşa ve Hocalı’yı işgal etti. Daha sonra Laçın, Hocavend, Kelbecer ve Ağdere’yi de ele geçiren Ermeniler, 1993’te Ağdam’a girdi. Ağdam’ı daha sonra Cebrayıl, Fuzuli, Gubadlı ve Zengilan illerinin işgali izledi. Ermeniler bu süreçte, Azerbaycan Türklerine karşı katliamlar yaptı; Hocalı’da soykırım uyguladı. Azerbaycan topraklarının yüzde 20’si işgal edildi; 1 milyona yakın Azerbaycan Türk’ü, yaşadıkları bölgeleri terk etmek zorunda kaldı.

Bu meselenin çözümü için Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) bünyesinde girişimler olduysa da Ermenistan asla çözüme yanaşmadı. Eş başkanlıklarını Rusya, Fransa ve ABD’nin üstlendiği Minsk Grubu, 1992’den bugüne havanda su dövmeye devam etti.

Türkiye ve Türk Milleti, bu meselede, hem tarihî hem de uluslararası hukuk bakımından haklı olan Azerbaycan Cumhuriyeti’nin yanında yer almıştır ve almaya da devam edecektir. Sayın Cumhurbaşkanımız ve devlet yetkilileri, son gelişmelerde de bu tavrımızı açıkça bir kez daha ortaya koydular. TBMM’deki dört parti grubunun yayımladıkları destek açıklaması Türk milletinin sesi olmuştur.

Bilindiği gibi Azerbaycan ile Ermenistan, Dağlık Karabağ’da insanî amaçla cenazelerin ve esirlerin değişimi için bugün saat 12.00’den itibaren geçerli olmak üzere ateşkese varılması konusunda anlaştılar.

Bu ateşkes kararını ihtiyatlı bir memnuniyetle karşılıyoruz. Memnuniyetimiz, fiilî çatışmaların duracak olmasındandır. İhtiyatımız ise Ermenistan’ın bugüne kadarki hukuk tanımaz tavrını devam ettirme riskinden dolayıdır. Ermenistan, bugüne kadar sergilediği tavrı devam ettirirse anlaşmaya varılan ateşkesin hiçbir anlamı olmayacaktır. Bir kere daha ifade ediyoruz ki kalıcı barışın tek yolu, işgalci Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarından tamamen çekilmesidir.

Bizler, Türkiye Cumhuriyeti’nin bireyleri olarak Azerbaycan Türkleriyle dost ve müttefik ülkelerin mensuplar değiliz; kardeşiz, aynı bedenin uzuvlarıyız. Buna istinaden sonuna kadar Azerbaycan’ın yanındayız.

Yaşasın Türk Devletlerinin Dayanışması, Var Olsun Can Azerbaycan!

 

 

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA