SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Göz tembelliğine dikkat!

Bu biyografi 08 Ekim 2020 - 10:07 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sivas Numune Hastanesi göz hekimlerinden Uzm.Dr. Zeynep Büyükbaş, Dünya Görme Günü sebebi ile çocuklarda ve erişkinlerde sık görülen rahatsızlıklardan ve Covid-19 süresince göz sağlığı ile ilgili önemli bilgilendirmelerde bulundu.

Yaygın görülen göz hastalıkları ile ilgili bilgiler veren Uzm. Dr. Zeynep Büyükbaş “ En sık görülen göz hastalıkları arasında şaşılık, göz bozuklukları, göz tansiyonu ve göz kuruluğu bulunmaktadır” dedi.

Göz tansiyonu ve göz kuruluğunun nedenleri ve tedavi yöntemlerinden bahseden Dr. Büyükbaş “ Göz tansiyonu özellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan fakat çocukluk döneminde de görülebilen, göz küresi basınç yüksekliği ile seyreden bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmediği taktirde körlüğe sebebiyet verebilir. Çoğu zaman ilaç tedavisi yeterlidir. Fakat ilaç tedavisinin yeterli olmadığı durumlarda cerrahi tedavi gerekmektedir. Göz kuruluğunun ise son zamanlardaki en sık nedeni monitör kullanımının artmasına bağlı göz kırpma refleksindeki azalmadır. Bu nedenle kuru göz hastalığı çocukluk çağında da sık görülen bir rahatsızlık haline gelmiştir. Belirtileri ise gözlerde kuruluk, batma, yanma ve gözlerde kızarmadır. Tedavi olarak daha çok ilaç tedavisi uygulamakla beraber hastalarımıza monitörden olabildiğince uzak durmalarını tavsiye etmekteyiz” dedi.

Çocuklarda en sık rastlanan göz rahatsızlıklarına da değinen Uzm. Dr. Zeynep Büyükbaş, “Çocuklarda en sık göz bozukluğu ve şaşılık görmekteyiz. Çocuk yaş grubunda şaşılığın hem gözlük hem de ameliyat ile tedavisi mümkündür. Fakat halkımızca bilinen yanlış bir kanı var. Gözlük kullanınca göz bozukluğu geçecek zannediliyor. Halbuki bunun aksine gözlük görme bulanıklığını netleştirir. Gözlük taktığınız taktirde net görürsünüz. Uzmanların tedavi yöntemlerini kabul etmeyip, erken yaşta tedavi uygulanmaz ise göz tembelliği oluşabilmekte ve bu tembellik ileriki yaşlarda ne yazık ki tedavisi olmayan bir hastalık boyutuna ulaşabilmektedir. “ ifadelerini kullandı.

İleriki yaşlarda ortaya çıkabilen yakını az görme rahatsızlığının nasıl tedavi edileceğini bizlere aktaran Uzm.Dr. Büyükbaş “ İleriki yaşlarda ortaya çıkan yakını az görme problemi, göz merceğinin kasılma yetisini yaşla birlikte azalmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle özellikle 40’lı yaş grubu hastalarımıza şayet yakını göremiyorlarsa gözlük önermekteyiz ”dedi.

Koronavirüs salgınında göz sağlığımız açısından önemli uyarılarda bulunan Uzm. Dr. Zeynep Büyükbaş sözlerine şu şekilde devam etti, “Mutlaka ellerimizi gözlerimizden, ağzımızdan ve burnumuzdan uzak tutmamız gerekmektedir. Çünkü göz yolu ile hastalığın bireylere bulaştığı Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından kanıtlanmış bir gerçektir. Bu sebepten ötürü hijyenin her zaman ön planda olması gerekir. Bununla beraber beslenme alışkanlıklarımıza da oldukça dikkat etmeliyiz. Olabildiğince yeşil yapraklı sebzeler tüketmeliyiz. Monitör kullanımını azaltmalıyız. Unutmamalıyız ki gözümüz dünyaya açılan önemli bir penceredir. Herhangi bir rahatsızlığın “göz” ardı edilmemesi için düzenli göz kontrolleri yaptırmamız gerekmektedir” dedi.

 

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA