SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

“2,2 milyar insanın bir görme bozukluğu var”

Bu biyografi 07 Ekim 2020 - 11:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Küçüker, “2020 yılında küresel olarak, En az 2,2 milyar insanın bir görme bozukluğu var.” dedi.

8 Ekim 2020 Dünya görme günün ’de bu seneki ana tema  “Görmedeki Umut “

Görme engelli dünyaca ünlü halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu’nun dizeleri ile açıklamasına başlayan Küçüker,

“Kuş olsan da kurtulamazdın elimden

Eğer görsem idi göz ile seni

Dağlar çiçek açar Veysel dert açar

Yeter artık yumma gözün kör gibi” Âşık Veysel

Bölge Kuzeydoğu Optisyen-Gözlükçüler Odası Başkanı Taylan Küçüker Dünya Görme gününe özel olarak yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi.

Küçüker, dünya görme günü ile ilgili yaptığı açıklmada şunları ifade etti. “Bugün “DÜNYA GÖRME GÜNÜ” Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Uluslararası Körlüğü Önleme Ajansı öncülüğünde birçok resmi ve sivil örgütün katılımıyla kurulan Uluslararası VISION 2020 Right to Sight inisiyatifi her yıl Dünya Görme Günü’nü kutluyor.  Dünya Görme Günü (WSD) , körlük ve görme bozukluğuna küresel dikkatin odaklanması, önlenebilir körlükle mücadele için Ekim ayının ikinci perşembe günü düzenlenen Dünya Görme Günü yıllık bir farkındalık günüdür.

Küçüker, “2020 yılında küresel olarak, En az 2,2 milyar insanın bir görme bozukluğu var. Bunlardan en az 1 milyar insanın önlenebilecek veya henüz çözülmemiş bir görme bozukluğu var. 19 yaş altı 312 milyon çocuk dâhil 2,6 milyar insanın miyopisi var.  Milyonlarca insan görme kaybı riskini artıran göz hastalıklarıyla yaşıyor: Yaşa bağlı makula dejenerasyonu ile yaşayan 196 milyon insan mevcut 146 milyon kişi diyabetik retinopatiyle yaşıyor. 76 milyon insan glokomla yaşıyor. Trahom ile yaşayan 5 milyon insan. 277 milyon insan yüksek miyop ile yaşıyor.

2050 de dünya nüfusunun yarısının(5 milyar) miyop olacağı öngörülüyor.

Bu istatistiğin trajik yanı ise adı geçen körlük ve benzerlerinin %80 `inin önlenebilir tedavi edilebilir olmasıdır. Dünya Sağlık Örgütü´nün 2020 vizyonu “Görme Hakkı” Girişimi ile önlenebilir körlüklerin ortadan kaldırılması amaçlanıyor.

Dünya Görme Günü, görme bozukluğu ile ilgili farkındalık yaratır ve uluslararası toplumları önlenebilir körlüğü ortadan kaldırmak için çalışmaya davet eder.

Bu sene Dünya Görme Günü anahtar mesajı ve teması, “GÖRMEDEKİ UMUT

Periyodik göz muayeneleri, Koruyucu göz ve görme sağlığı hizmetleri ve erken teşhis önceliğimiz olmalıdır.

Her yaşta gerekli bütün muayeneler periyodik olarak mutlaka yapılmalıdır. Düzenli muayeneler genel sağlık bakımınızın bir parçasıdır.

Ekonomik Faktör – Dünya’da VISION 2020 Programı başarıyla uygulanabilirse tahminen 223 milyar dolar tasarruf edilecektir.100 milyon kişi kör olmaktan ve körlüğün neden olacağı yoksulluk ve sosyal dışlanmadan korunacaktır.

Uluslararası sivil toplum örgütleri körlüğün önlenebilir ve kolay tedavi edilebilir nedenlerini ortadan kaldırmak için güç birliği yapıyor.  Amaç, önlenebilir körlüğün temel nedenlerini kontrol altına almak. Görmeyi yeniden sağlamak ya da korumak az miktarda masrafla sağlanabilir ve böylece insanlar yoksulluktan da uzaklaştırılmış olur.  Onlar da kendilerini tamamen ailelerine topluma ve ulusal gelişime verebilirler.

Periyodik muayeneler Trafik kazlarında can ve mal kayıplarını, çevreye verilen zararı azaltır. Üretimi artırır. Ekonomiye katma değer sağlar. Körlüğe neden olan hastalıkların erken teşhisine imkân verir. Yeterli görme keskinliği olmadan öğretim ve eğitim olmaz. Görmeyen çocuk öğrenemez.

Toplumların eğitim ve kültür seviyelerinin gelişmesi, özetle çağdaş bir toplumun inşası için, Göz sağlığı, yeterli görme keskinliği,  TC Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlığı için öncelikli bir konu haline getirilmelidir.

“Koruyucu göz ve görme sağlığı hizmetleri ve erken teşhis önceliğimiz olmalıdır. Giderilmeyen refraksiyon kusurları, kişinin çalışma kabiliyetini becerisini veya günlük yaşantılarını sağlıklı sürdürmeyi kısıtlayabilir.

Bir göz problemi ne kadar küçük ve önemsiz gibi olursa olsun, göz muayenenizi ve Tedavisinin ertelenmemesi gerekir. Her zaman bir Göz doktorunu ziyaret ederek, teşhis ve tedavi için erken davranılması gerekir. Sorunun göz ardı edilmesi, ertelenmesi, geciktirilmesi geri dönüşümü olmayan sağlık problemlerine sebep olabilir.

Bebekler 6 aylıkken ilk kez kapsamlı muayene edilmelidir. Daha sonra 3 yaşında ve okula başlamadan hemen önce 5-6 yaşlarında periyodik göz muayeneleri yapılmalıdır.

Pandemi nedeniyle evde kalan çocukların Bilgisayar, televizyon akıllı telefon kullanma süreleri arttı. Ebeveynler tablet, bilgisayar, televizyon, akıllı telefon kullanımına kısıtlama getirilmeli kullanırken düzenli molalar verilmelidir. Uzun süre doğal ışıktan uzak, yakına odaklanmak, kapalı mekânlarda kalmak miyopi’nin artmasına sebep olmaktadır. Çocuklar açık havada aktivitelere teşvik edilmelidir. Sokağa çıkmayan bilgisayar başında kapalı mekânlarda vakit geçiren çocuklarda miyopi artıyor.

Çocuklar için vizyonumuz; sağlıklı gözlerle büyümeleri, okul başarısı ve yüksek performans, büyük anne ve büyük babalarının yaşamlarını gözlemleyebilmeleridir.

SAĞLIK BAKANLIĞIMIZIN GÖZ TARAMALARI DEVAM EDİYOR

T.C. SAĞLIK BAKANIMIZ SAYIN FAHRETTİN KOCAYA’YA TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNUYORUZ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada, yenidoğan, okul öncesi ve okul çağı çocuklarını kapsayan “Ulusal Görme Taraması Programı Genelgesi’ni hazırlayıp 81 ile gönderdiklerini kaydetti.

Genelge ile bebeklerde ve okul öncesi dönemde yapılan görme taramalarını okul çağını da kapsayacak şekilde genişletildi. Ayrıca görme taramalarının hangi yaş gruplarına nasıl yapılacağına dair de bir uygulama rehberi hazırlayarak, internet üzerinden hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarımızın erişimine açıldı.

Bu taramalar sayesinde görmenin normal gelişimini engelleyecek risklerin saptanacağını ve yetersiz görmesi olan bebek ve çocukların erken dönemde tespit ediliyor. Başta şaşılık, kırma kusurları, katarakt, göz tembelliği gibi rahatsızlıkları erken teşhis ederek, gerekli tedaviye geç kalmadan başlanılmasına imkân sağlanıyor.

Güncellenen tarama programı ile aile hekimi ve aile sağlığı çalışanı tarafından, 0-3 aylık bebeklerin 3. ay izleminin sonuna kadar, 36-48 aylık çocukların 5. izlemi içerisinde ve ilköğretim çağındaki çocukların 1. sınıfa başlayacağı yıl görme taraması yapılıyor.

Sayın Bakanımız projeyi açıklarken  “Gelecek nesillerimizin berrak görüşü için başlattığımız bu tarama programına vatandaşlarımızın da tam destek vermelerini ve çocuklarının aile hekimlerindeki kontrollerini aksatmamalarını rica ediyorum.” diye konuştu.

Bizlerde Sayın Bakanımızın bu muhteşem vizyonunu ve projesini destekliyoruz. Tarama programına kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşumuzdan, istenecek her türlü katkı ve desteği sağlamaya hazırız.

Ebeveynlerimize çağrımız ise, her üç çocuktan birisinin gözleri bozuk. Sağlık Bakanlığımızın tarama programı devam ediyor. Çocuklarının periyodik muayenelerini ihmal etmeyin. Gözlük öğrencilerin ders başarısını performansını yükseltir. Her şey bir göz muayenesi ile başlar. Gözlük çağdaş bir toplum inşa etmenin anahtarıdır.

Coronavirüs göz teması ile de bulaşır. Ellerinizi iyice yıkamadan gözlerinizle temas etmeyiniz. Pandemi döneminde gözlük kullanmanız bulaş riskini azaltır. Gözlük virüse karşı bariyer görevi yapar. Sağlığınızı riske atmayın. Tedbiri elden bırakmayalım. Maske+ Fiziki mesafe +Temizlik +Gözlük Altın kuralına uyalım.

Önerimiz; öğrenciler her yıl kayıt yenilerken tam gördüklerine ve tam işittiklerine dair göz doktorundan alınmış bir raporu kayıt evraklarına eklenmesinin şart koşulması öğrencilerin başarısını artıracağını değerlendiriyoruz.

Göz, görme sağlığı ve bakım hizmetleri açısından, bu tarama programlarının yetişkinleri de kapsayacak şekilde genişletilmesi bireylerin ve toplu sağlığı adına en büyük beklentimizdir.

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA