SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

“Kangal köpeğimiz bir dünya markası”

Bu biyografi 06 Ekim 2020 - 21:44 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Vali Ayhan, “Kangal köpeğimiz bir dünya markası. Kangal Köpeği, güvenli ellerde gelecek nesillere aktarılacak.” dedi.

Sivas Valisi Salih Ayhan, dünyaca ünlü Kangal köpeklerini daha iyi tanıtmak, korumak ve takibini kurumsal olarak yapmak amacıyla hazırlanan, Sivas Kangal Köpeği Üretim Eğitim ve Koruma Merkezi’nin inşaat çalışmalarını yerinde inceledi.

Sivas’ın önemli marka değerlerinden biri olan Sivas Kangal köpeği ırkının korunması, muhafaza edilerek gelecek kuşaklara aktarılması, çeşitli sebeplerle el değişiminin standartlar üzerinden yapılması, sürekli takibi ve Kangal köpeğinin tanınırlığının arttırılarak marka değerinin yükseltilmesine katkıda bulunulması amacıyla hazırlanan Kangal Köpeği Üretim, Eğitim ve Koruma Merkezi’nin inşaat çalışmaları devam ediyor. Tesisi gezen Vali Salih Ayhan, yetkililerden bilgi aldı.

Proje içeriğinde; Kangal köpeği tanıtım müzesi, kafeterya, köpek barınakları, tribünlü uluslararası Kangal köpeği yarışmaları ve Kangal köpeği showroom alanı, köpek pansiyonu, yavru köpek gezinti alanı, Kangal köpeği gezinti alanı, veteriner kliniği, doğumhane, Kangal köpeklerinin takibi için çipli takip yazılım sistemi ile web sayfası ve peyzaj çalışması yer alacak.

İncelemenin ardından basın mensuplarına açıklamada bulunan Vali Ayhan, projenin Sivas İl Özel İdaresi tarafından hazırlandığını, ORAN Kalkınma Ajansı tarafından koordine edildiğini ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından da desteklendiğini söyledi.

“Güzel Bir Ortam Hazırlıyoruz”

Kangal Köpeklerinin hak ettiği bir merkezin oluşturulduğunu kaydeden Vali Ayhan, “Aynı dünyayı paylaştığımız ve aynı nefesi aldığımız hayvanlar için iyi bir ortam oluşturmak hem de marka değerimizi arttırmak için çalışma yapıyoruz. İlimizin önemli bir marka değeri olan Kangal köpeğini gelecek kuşaklara aktarmak ve bütün Kangal köpeği çiftliklerine örnek olmak için bir çiftlik kuruyoruz. İlimize gelecek turistleri nezih bir ortamda; Kangal köpekleri nasıl korunuyor, üretimleri nasıl yapılmak ve pazarlama teknikleri nasıl oluyor görecekler. Bu alanda hem üretim yeri müze, gezinti alanları olacak.” dedi.

Kangal köpeklerinin dünyada tanındığını kaydeden Vali Ayhan, “Bu markanın kamu otoritesi tarafından korunması, takip edilmesi ve desteklenmesi gerekmektedir. 2 ay içerisinde ana çalışmamız bitmiş olacak. 2021 yılının Mart – Nisan ayında da tamamlayacağız.” diye konuştu.

Son günlerde Kangal köpeği ile Aksaray Malaklısı arasında tatlı bir rekabetin oluştuğunu kaydeden Vali Ayhan, “Aksaray Malaklısı da bizim değerimiz ama Kangal köpeğimiz bir dünya markası. Her bölge kendi değerini koruması ve gelecek nesillere aktarması da önem arz etmektedir. Bu sadece Sivas’ın değil, dünya markası olan Kangal köpeğini güvenli ellerde kuramsal bir yapıda gelecek nesillere aktaracağız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA