SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Gözlük varsa göze dokunma azalıyor

Bu biyografi 03 Ekim 2020 - 22:42 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Küçüker, “Gözlük kullanmanız gözlerinize daha az dokunmanızı sağlar.” dedi.

20. Bölge Kuzeydoğu Optisyen-Gözlükçüler Odası Başkanı Taylan Küçüker, pandemi günlerinde gözlük kullanmanın önemine değinerek bilgiler aktardı.

Optisyen-Gözlükçüler Odası Başkanı Küüçüker verdiği bilgiler arasında şunları ifade etti. “Coronavirüs, damlacık yolu ile solumakla, ellerin ağız, buruna ya da göze dokunmak suretiyle de bulaşır.
Bulaş için hastanın aksırması, hapşırması gerekmez, sosyal mesafeye dikkat edilmediğinde konuşma süresinde bulaşma hava yolu ile mümkün olmaktadır. Geldiğimiz süreçte sadece sosyal mesafe ve maske ‘ye vurgu yapılmaktadır. Gözden bulaş ihmal edilmektedir. Gözden bulaştığında gözyaşı kanalından boğaza ve oradan da akciğerlere ulaşan virüs, gözde ayırt edici bir belirtisi olmadan basit alerji ya da bakteriyel enfeksiyonlar ile benzer belirtiler gösterir. Enfekte, Kirli ellerin ağız burun temasından korunması kadar Göz Temasından da korunması, Gözlük kullanılması, salgın ile mücadelede önemlidir. Corona virüs göz Teması ile bulaşabilir. Ellerinizi yıkamadan gözleriniz ile temas etmeyin. Gözlük Coronavirüse karşı bariyer görevi görür. Gözlük kullanmanız bulaş riskini azaltır ve gözünüze daha az dokunmanızı sağlar. “ifadelerine yer verdi

Küçüker, Altın kural olarak ise Maske, mesafe, temizlik ve gözlük ile içinde bulunduğumuz pandemi günlerinde bu saydığım altın kurallara uyarak salgından kendimizi daha sağlıklı bir şekilde koruyabiliriz.” şeklinde konuştu.

 

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA