SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Sivas’ta Ayçiçek açıyor

Bu biyografi 02 Ekim 2020 - 20:44 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sivas’ta Ayçiçek açıyor

Vali Ayhan, “Sivas, Ayçiçek Üretiminde Söz Sahibi Olacak”. dedi.

Tarımdaki başarısına her geçen gün yeni bir ivme katan Sivas, ayçiçek üretiminde de söz sahibi olmak için gayretini sürdürüyor.

Tarım sektöründeki çalışmalara önem veren ve her fırsatta sahada çiftçiler ile bir araya gelen Vali Salih Ayhan, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Merkez Yaramış köyünde düzenlenen ayçiçeği hasadı programına katıldı.

İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş, İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız ve Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ ile biçerdöver makinesinin başına geçen Vali Salih Ayhan, 2000 dönümlük arazide ayçiçeği hasadı yaptı.

-Bereketli Arazilerde Ayçiçeği Hasadı Yapıyoruz

Çiftçilerin alın terinin döküldüğü tarlalarda, birlikte bereketli bir ayçiçeği hasadı yaptıklarını belirten Vali Salih Ayhan, “Sivas geniş bir coğrafyaya ve bir milyon dekar ekilebilir bir araziye sahip. Dolayısıyla ürün deseni anlamında Türkiye’nin en zengin illerinden birisi. Hububatta Kangal, şeker pancarında Şarkışla – Gemerek bölgesi, Kelkit Vadisinde ise meyve ve sebze üretimi var. Türkiye’de ilk onda birçok ürünümüz var.” dedi.

-Sivas, Ayçiçek Üretiminde Söz Sahibi

Son yıllarda Sivas’ın ayçiçek üretiminde söz sahibi olmaya başladığını dile getiren Vali Ayhan, “Katma değeri yüksek bir ürün olan ayçiçeğinin 2019 yılında 6000 dekar civarı alanda ekimi varken şu an bu rakam 35000 dekara çıktı. Arazi altyapısının güçlü olması, göletlerin, barajların yapılması ve modern sulama sistemi ile birlikte ekilebilir arazimiz iyi seviyeye geldi. Tüm çiftçilerimize bol ve bereketli kazançlar diliyorum.” dedi.

-Sivas Toprakları Bereketli Olmaya Başladı’’

Vali Salih Ayhan, “Sivas topraklarının suyla buluştuğunda çok bereketli olduğunu görüyoruz. Sivas, tarım ve hayvancılıkta üs olacak, bir cazibe merkezi olacak. Şuan deniz gibi uçsuz bucaksız yek pare 2 bin dönümlük ayçiçeği tarlasının içerisindeyiz. Çiftimiz, katmadeğeri yüksek ürün üretmenin heyecanını yaşıyor. Alın teriyle çalışan, emek harcayan ve bu verimli topraklara değer katan her çiftçimizin yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Vali Salih Ayhan, programın sonunda, arazi sahibi çiftçi Ali Çetin’den ay çekirdeği üretimi hakkında bilgi aldıktan sonra, harman yerine giderek çekirdek savurdu.

 

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA