SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Anne sütünün yerini hiçbir besin tutamaz

Bu biyografi 01 Ekim 2020 - 20:51 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sivas numune hastanesi ebe hemşirelerinden Zeynep Durgun, Emzirme Haftası nedeni ile annelerin neden emzirmeleri gerektiğini, anne sütünün faydalarını, ne zaman emzirmeye başlanması gerektiğini ve daha fazlasını 30 yıllık tecrübesi ile annelere, anne adaylarına seslendi.
Anne sütünün neden gerekli olduğunu açıklayan Ebe Zeynep Durgun, “ Anne sütü ilk 6 ayda bebeğin ihtiyaçlarının %100’ünü karşılar. 6-12.ayda ihtiyaçlarının %50 sini karşılamaya başlar. Bu sebepten ötürü anne sütü mutlaka verilmelidir. Bununla beraber anne sütü daima hazırdır, ısı derecesi uygundur. Besin öğesi oldukça fazladır. Bunlar bebekler için oldukça önemlidir. Emzirme bebeği rahatlatır, gevşetir. Anne sütü doğal analjeziktir (Ağrı kesici). Daha çabuk uykuya dalmasını sağlar. Ayrıca ilk 6 ay anne sütü ile beslenen çocuklarda Ortakulak iltihaplarında %43 azalma görülmüştür. Bununla birlikte anne sütü çocukların okul hayatındaki başarıları ile ilişkilendirilip, bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu nedenle hiçbir besin anne sütünün yerini tutamaz.” Dedi
Annelerin bebeklerini doğumdan hemen yarım saat veya bir saat içerisinde emzirmeye başlamaları gerektiğini vurgulayan Ebe Zeynep Durgun sözlerine şu şekilde devam etti. “Bebeği mutlaka yarım saat içerisinde emzirmeleri gerekmektedir. Bazı durumlarda bebek emmeyi reddedebilir veya öyle gözükebilir. Bunu anlamak için önce sebebini bulmak gerekmektedir. Bu ve bu gibi durumlarda anne bilinçlendirilmeli ve anneye yardımcı olunmalıdır. Örneğin bazı annelerde süt fazlalığı olabilmekte. Bebek sütü emerken boğulur gibi olur ve kendini geri çeker. Bu durum bebeği emmeyi reddettiği anlamına gelmez. Bu tür olaylarda emzirme tekniği hemen değiştirilmelidir. Bazı durumlarda ise süt geç gelmekte ve bebekler kafalarını sağa-sola hareket ettirmekte. Bu durum da bebeğin emmeyi reddettiği anlamına gelmediği gibi, olabildiğince sabırlı olunmalıdır.
Annelerin emzirirken nasıl beslenmesi gerektiğine değinen Ebe Durgun, “Yedikleri konusunda dikkatli olmalılar. Bol su içip protein ağırlıklı beslenmeliler. Ara öğüne önem verip, ihmal etmemeliler. Hazır yiyeceklerden uzak durup meyve ve sebze ile beslenmeleri, gerekmektedir. Şerbetli tatlılar yerine mümkün olduğunca sütlü tatlı ile beslenmeliler. Yemeklerin yanında uyku düzenine önem vermeli, stresten olabildiğince uzak durmalılar “ dedi.


Çalışan annelerin bebeklerini emzirmeleri hakkında nasıl yol izleyeceğini anlatan Zeynep Durgun, “Eğer anneler bebeklerinden uzun süre ayrı kalacaklarsa öncelikle gitmeden mutlaka emzirmeliler. Daha sonra sütü sağmalılar. Süt oda ısısında 3 saat durabilir. Fakat daha uzun süre saklamayı düşünüyorlarsa buzdolabında 3 gün, derin dondurucuda ise 3 ay saklanabilmekte. Sütü ısıtmak istedikleri taktirde ocağa alıp ısıtmak yerine mutlaka benmari usulü dediğimiz sıcak suyun içerisinde ısıtılmalıdır” sözlerini kullandı .
Anne sütünün bebekler için oldukça faydalı olduğunu dile getiren Zeynep Doygun, annelerin doğum yaptıktan sonra gelen Kolostrum ( Ağız Sütü ) mutlaka bebeklerine vermeleri gerektiğini çünkü bağışıklık adına ve ilk dışkısını atmasında çok önemli olduğunu belirtirken, emzirmenin dünyanın en güzel duygusu olduğunu, anne ile bebeğin arasındaki duygusal bağı sağlamakta aracı olduğunu ve kolay ulaşılabilir olduğunu belirtti. Ayrıca bebeklerin ne kadar çok emerse annelerin o kadar çok süt üreteceğini, bebeklerin bir doğa mucizesi olan anne sütünden mahrum bırakılmamasını özellikle vurguladı.

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA