SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

“İl genelinde 95 bin 766 PCR testi yapıldı”

Bu biyografi 23 Eylül 2020 - 14:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yatırımların ve projelerin değerlendirilmesi, fikir alışverişinde bulunulması, pandemi süreci ve yeni eğitim-öğretim dönemi hakkında “100 Günde Basınla Yüz Yüze” programı kapsamında Vali Salih Ayhan, basın mensupları ile bir araya gelerek soruları cevaplandırdı.

Toplantıda, Sivas’taki pandemi sürecinde gelinen son durumu değerlendiren Vali Salih Ayhan, il genelinde 95 bin 766 PCR testi yapıldığını, salgının yayılımının önüne geçilmesi için de 102 ekip ve 58 araç ile filyasyon çalışmalarının hassasiyetle devam ettiğini dile getirdi.

“Halkımız her duyduğuna inanmasın”

Vali Ayhan, Şu anda hastanede tedavi olan hasta sayısı 371. 10 Ağustos 2 Eylül arası vaka sayılarında ilimizde bir artış oldu. Ama 12 Eylül’den itibaren vaka sayısı düşmeye başladı. Filyasyon sayısına çok önem veriyoruz. Bulaş olduğunda hastalığı önlemek için çalışıyoruz. Özel dizayn edilmiş araçlar ile iyileşen hastalarımızı evine bırakıyoruz. Basından ricam halkımızı doğru bilgilendirmenizi istiyoruz. Genel anlamda kulaktan dolma bilgilerle bir dedikodu oluyor. Sayın Bakanımız nüfusumuz iki milyona çıktı dedi. Bu doğru yaz nüfusumuz böyle oluyor. Bu durumda yaz ekonomisi bizi etkilemiş oldu. Halkımız her duyduğuna inanmasın. Bu çağda bilgi saklamak mümkün değil. Bizler analizler yapıyoruz. Tüm hastalıklardan dolayı yoğun bakım doluluk oranı ise yüzde 54’lerde. Emekli ev hamını ve öğrenci hasta sayımız %70’lerde. Genelde yakın temaslı olan kişiler ağırlıklı. Aile içi bulaşı da takip ediyoruz. Bin 270 kişinin evde takibi yapılıyor. İzolasyon şartlarına uymayanları toplum sağlığını tehlikeye atmaktan mahkemeye vereceğiz. Pandemi kurulu her hafta toplantısını yapıyor ve değerlendiriyor. Cumhurbaşkanlığımızın aldığı tedbirler kapsamında bizde sürekli sahadayız ve denetim yapıyoruz. Vatandaşa ceza çok hoş bir durum değil ama insanlar için yapıyoruz. Cezalar iptal edileceği gibi rehavet var bu da doğru değil. Devlet millet el ele verip bu süreci hep birlikte aşacağız. Ayrıca şehrimize bu süreçte 70 doktor ataması yapıldı.” İfadelerine yer verdi.

Sivas’ta eğitim konusunda yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Vali Ayhan, Sivas’ta eğitim kurumlarında tüm tedbirlerin alındığını, il genelinde 107 EBA Destek Noktası oluşturulduğunu, ihtiyaç sahibi öğrencilere de, 5 bin 230 tablet, 7bin 418 kırtasiye seti, 2bin 604 çalışma masası ve sandalye desteğinin devam ettiğini ifade etti.

 

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA