SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Zara’ya kültür parkı projesi yapılacak

Bu biyografi 22 Eylül 2020 - 18:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Zara Kaymakamlığı Zara ilçesine yapılacak olan Kültür Parkı Projesi hakkında açıklama yaptı.

Zara Kaymakamlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı.

“Kültür, bir milletin tarihidir. Geçmişten geleceğe ışık tutan aynasıdır. İlçemiz kendine has kültürleri içinde barındıran güzel ve farklı bir ilçedir. Bu kültürel güzellikleri yaşatmak ve unutturmamak adına ilçemizde bir proje daha hayata geçiyor.
Geçmiş dönemde hayırsever İlhan KARAİBRAHİMOĞLU’nun kendi arazisini kaymakamlığımıza bağışlamasıyla oluşturulan Kültür Parkı belirli bir aşamaya getirilirmiş ancak bugüne kadar faaliyete geçirilememiştir. Bugün Kültür Parkı içerisinde çok değişik alanlar oluşturulmuş, kullanılmamasından dolayı yıllar içerisinde yıpranmıştır.

Bu proje kapsamında aşağıdaki alanların oluşturulması hedeflenmektedir.

HALİL SÖYLER MÜZESİ

Kültür parkı içerisinde kuzey tarafta bulunan ahşap çatılı alanda Zara’mızın değeri Halil SÖYLER için müze oluşturulacaktır. Halil SÖYLER’in hayatı, yaşantısı, türküleri bu sayede sergilenecektir.

AZAMET EFENDİ KONAK VE MÜZESİ

Hayırseverimiz İlhan KARAİBRAHİMOĞLU’nun babası olan Azamet Efendi ismi taşıyacak olan konak ve müze yöresel mimariye uygun olarak tasarlanacaktır.

BAL EVİ/YÖRESEL ÜRÜN SATIŞ NOKTASI

Kültür parkının hemen girişinde yer alan binada misafirlerin çıkarken satın alabilecekleri, Zaralı kadınlarımızın üretmiş oldukları yöresel ürünler, yerli üreticilerimizden alınacak bal ve diğer kültürel ürünlerin satışı yapılabilecektir.

KAFETERYALAR

Kültür parkına gelen misafirlerimizin hoşça vakit geçirmeleri için göl kenarına kafeterya yapılacak olup kahvaltı, yemek gibi hizmetler sunulabilecektir.

DİĞER FAALİYETLER

Kamelyalar, misafirhane, amfi tiyatro, mescit, çocuklar için eğlence dünyası gibi alanlar oluşturulacaktır.

Bu projenin hayata geçirilmesinde bizlere destek veren Valimiz Sayın Salih AYHAN’a, Milletvekilimiz Sayın Mehmet Habib SOLUK’a, hayırseverimiz Sayın İlhan KARAİBRAHİMOĞLU’na teşekkür ederiz.”ifadelerine yer verildi.

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA