SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Sanatın ve Kültürün Kardeşliği programı gerçekleşti

Bu biyografi 18 Eylül 2020 - 14:39 'de eklendi ve kez görüntülendi.

3.Sanatın ve Kültürün Kardeşliği programı gerçekleştirildi

3.Sanatın ve Kültürün Kardeşliği, Müze-Şiir-Müzik projesinin kültür konulu iki gün sürecek konferans programının ilki Atatürk ve Kongre Müzesi bahçesinde gerçekleştirildi.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM)’nin “Sanatın ve Kültürün Kardeşliği: Müze- Şiir-Müzik” iki gün sürecek konferans programı Atatürk ve Kongre Müzesi bahçesinde gerçekleştirildi.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Kültür ve Turizm Müdürü Teoman Karaca “Sanatın ve Kültürün Kardeşliği programını Sivas’ta ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığımıza ve İLESAM’a katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

Konferansın açılışını yapan, İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, “Müzeler bizim geçmişimizdir, geleceğimize bu düşünceyi aşılamamız lazım ki ayakta kalabilelim. Müzelerde yaşayan bir tarih var, insanla beraber yaşamış olması daha da bir değerli kılıyor. Şairlere, yazarlara, sanatçılara tıpkı müzeler gibi değer vermemiz lazım. Sanatın ve Kültürün Kardeşliği projesi ile herkes taşın altına elini koyuyor.” diye konuştu.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Seyit Ahmet Arslan ise, “Sivas içerisinde barındırdığı birçok eser ve medeniyetler ile kadim bir şehir olmayı her zaman başarmıştır. Amacımız müzelerimizi yaşayan, nefes alıp veren yerler haline getirmek.” Dedi.

Eğitimci, Araştırmacı-Yazar Mehmet Şarkışla “Sivas emin bir şehirdir. Şehirleri değiştirirken temel değerlere dokunulmadan ilave yapılması gerekiyor. İçerisinde bulunduğumuz bina ülkenin kaderini değiştirmekle birlikte farklı dönemlerde yaşanan hadiselerle hep içinde kahramanlık hikayeleri çıkarmıştır. Geçmişimizi unutmadan geleceğe daha emin adımlarla gidebiliriz” ifadesini kullandı.

Programın ardından katılımcılar hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA