SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

 EKEN“EKSTRA BİR ŞEY İSTEMİYORUZ”

Bu biyografi 18 Eylül 2020 - 14:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO)Başkanı Mustafa Eken, TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey toplantısına katıldı.

Ekstra bir şey istemediklerini dile getiren Eken, “Özellikle şu ortamda bu teşvike ihtiyacımız var. Bu teşviki Cumhurbaşkanımıza hatırlatarak ki biz ekstra bir şey istemiyoruz, farklı bir şeyde istemiyoruz, yeni bir şeyde istemiyoruz. Cumhurbaşkanımızın verdiği müjdenin gerçekleşmesini istiyoruz.” İfadelerine yer verdi.

 “KARARNAMENİN İMZALANMASINI BEKLİYORUZ”

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Konsey üyelerinin katıldığı toplantıda üyelerin beklenti ve taleplerini aktaran Sivas TSO Başkanı Mustafa Eken, Sivas’ın en önemli beklentisinin teşvik kararnamesi olduğunun altını çizdi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun Her zaman yanlarında olduğunu dile getiren Başkan Eken, “Belki bunu bilmiyor insanlar ama çok şükür biz biliyoruz. Başkanım genel konularla ilgili oda başkanların çoğu benim söylediklerimi de söylediler. Şikâyetlerimiz, taleplerimiz genelde aynı fakat Sivas üzerinde biliyorsunuz göreve geldiğimiz günden beri sizin de sayenizde odalar birliğinde cumhurbaşkanından talep ettiğimiz Sivas’ın teşvik kapsamındaki yerinin değişmesiyle alakalı mücadelemizin sonunda iki yıl önceki Sivas mitinginde Sayın Cumhurbaşkanımız, Demirağ Organize Sanayi’nin en özel teşvik kapsamına alınacağı müjdesini Sivas halkıyla paylaşmıştık. Bunun üzerine sizinle yaptığımız bir kaç toplantıda size iletmiştim. Konuyu tekrar burada dile getirmek zorunlu hissettim. Çünkü hep söylüyoruz Cumhurbaşkanımızın sözünü verip de bugüne kadar gerçekleşmediği bir şey yok diyoruz.  Biz konuyu, Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak’a ve Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank’a da ilettik. Kararnamenin imzalanmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“İŞSİZLİĞİN 70 BİNLERE ÇIKMASINDAN ENDİŞE DUYUYORUZ”

Sivas’ta işsizlik sayısının 40 Binlerde olduğunu dile getiren Eken, bu sayının Pandemi sonrasında 70 Binlere çıkmasından endişe duyduklarını söyledi.

Başkan Eken, “Sivas’ta işsizliği bitirmek için Demirağ Organizenin özel teşvik kapsamına alınması olmazsa olmazımızdır. Biz ekstra bir şey istemiyoruz sayın başkanım. Cumhurbaşkanımız bu sözü vermiş, kendisi bunu müjdelemiş, bunun artık kararnameye götürüp imzalanması lazım ki bizde Demirağ Organize Sanayiye gelen yatırımcılarımızın yerlerini tespit edelim. Şehrin valisi, belediye başkanı hep beraber, birlik içerisinde. Bir an önce Cumhurbaşkanımızla görüşüp bu kararnamenin imzalanması lazım. Sayın başkanım özellikle şu ortamda bu teşvike ihtiyacımız var. Bu teşviki Cumhurbaşkanımıza hatırlatarak ki biz ekstra bir şey istemiyoruz, farklı bir şeyde istemiyoruz, yeni bir şeyde istemiyoruz. Cumhurbaşkanımızın verdiği müjdenin gerçekleşmesini istiyoruz” dedi.

Eken, üyelerden gelen diğer konuları da ileterek Medikal sektöründe yaşananlarla ilgili girişimleri nedeniyle TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na teşekkür etti.

“Eken, TALEPLERİ MADDE MADDE SIRALADI

Eken, “Sayın başkanım diğer taleplerimizi de madde madde aktarmak istiyorum.

– Özel eğitim sektörü şu an Türkiye’deki en büyük sıkıntıya giren sektörlerden bir tanesi. Özel eğitim sektörüne KDV indirimi geldi. Özel eğitim sektörü teşviklerin yeniden verilmesini bekliyor. Ayrıca devlet okulları açılmayacaksa bile özel okullar da sistemlerini yöneten, hijyen şartlarını taşıyan, tüm özel okulların açılmasını ve bu sektörün ayakta kalmasını talep ediyoruz.

-Bir diğer konumuz Medikal Sektöründe yaşanan sorunlar. Kamudan alacaklarını tahsil edemiyor olmaları. Medikal sektöründeki arkadaşlarımız çok zordalar, çok sıkıntıdalar. Bununla ilgili gerekli toplantıları yaptınız ve ilgili yerlere ilettiniz teşekkür ediyorum.

-Kısa Çalışma Ödeneğinin yılsonuna kadar uzatılması gerekiyor.

-Düşük faizli kredi imkanı yeniden verilmeli.

-SSK indirimleri ve vergi indirimleri geçici olarak 6 falan erteleme değil gerekirse 1-2 yıl ertelenmeli. Bu konuda bir kanun çıkmasını bekliyoruz talep ediyoruz.

Biz biliyoruz ki Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız, Türkiye’deki bütün sorunları Cumhurbaşkanımıza çok rahatlıkla bildirebiliyor. Bizlerde,  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız arkasındayız, sonuna kadar mücadelemiz ülkemiz için, milletimiz için, vatanımız için devam edecek.   Allah birliğimizi, beraberliğimizi daim etsin.”

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA