SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Covid-19 süresince ilaç kullanımına dikkat

Bu biyografi 18 Eylül 2020 - 14:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Covid-19 süresince oluşan bilinçsiz bitkisel tıbbi ürünlerin temini ve antibiyotik ile ilgili doğru bilinen yanlışlar hakkında Sivas Numune Hastanesi Akılcı İlaç Kullanımı Danışmanları bilgiler verdi.

Sivas Numune Hastanesinde görev yapmakta olan, pilot bölge olarak seçilen Akılcı İlaç Kullanımı Danışma Merkezi görevlileri Ecz. Ege Gök ile Ecz. Gamze Doymuş, doğru ilaç kullanımı, antibiyotik ile ilgili doğru bilinen yanlışları ve Covid-19 süresince oluşan bilinçsiz bitkisel tıbbi ürünlerin temini hakkında bilgiler verdi.

Akılcı ilaç tanımı yapan Ecz. Ege Gök “ Kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilacı, uygun dozda, uygun maliyetle ve kolayca sağlayabilmeleridir. Şuan bitkisel ürünleri eczaneden almak yerine aktardan alan birçok insan var. Tabi ki Covid-19 riskine karşı bilinçli bitkisel gıda takviyesi kullanımını da tavsiye ediyoruz. Fakat hastaların kendi fikirleri doğrultusunda değil. Gıda takviyesi kullanmak isteyen hastanın alerjik durumunun ve rutinde kullanmakta olduğu ilaçları ile etkileşim riskinin değerlendirilmesi gerektiği için önce doktorunu bilgilendirerek,  eczacı danışmanlığında kullanması gerekmektedir. ”dedi.

Covid-19 süresince antibiyotik ile ilgili doğru bilinen yanlışlar hakkında konuşan Ecz. Gamze Doymuş “Antibiyotik bakteriyel enfeksiyonlar üzerinde kullanılır. Bu sebeple bakterilerde etkilidir. Virüsler üzerinde etkisi yoktur. Hastalarımızın genel olarak karıştırdığı nokta bu. Öksürük ve ateşe iyi geldiği için, yine aynı şekilde Covid-19 belirtilerine iyi gelebileceğini düşünüyorlar. En büyük yanlış buradadır. Antibiyotik, bakteri kaynaklı olan enflamasyonu azalttığı için, ateş ve öksürük buna bağlı olarak azalır. Covid-19 ve/veya herhangi bir rahatsızlığınız için doktorunuz reçete etmediği sürece asla antibiyotik kullanılmayınız.” dedi. Aynı zamanda Covid-19’un bir viral enfeksiyon olduğunu, virüslerin tedavisinde antibiyotiğin işe yaramadığını, aksine bilinçsiz kullanılan antibiyotiğin vücutta başka tahribatlara yol açtığını dile getirdi.

Akılcı antibiyotik kullanımından söz eden Ecz. Ege Gök ise, akılcı antibiyotik kullanımının, uygun antimikrobiyal tedavinin hastalığın şiddetinin ve süresinin kısaltılması için çok önemli olduğunu, ülkemizde antibiyotiğin en çok kullanılan ilaçlar arasında olduğunu ve ne yazık ki bilinçsiz kullanıldığını vurgularken, doktor reçete etmedikçe antibiyotik alınmaması gerektiğini, alınan ilaçların da doz aralıklarının takip edilmesi gerektiğini ve bu sebepten ötürü hastaların hastanemizde bulunan Akılcı İlaç Kullanımı Danışma Merkezi’ne başvurması halinde ilaç takip çizelgelerinin oluşturulup hastalara ilaçların akılcı kullanımı hakkında bilgiler verildiğini dile getirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA