SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

“Bundan Daha Önemli Bir İşimiz Yok”

Bu biyografi 10 Eylül 2020 - 14:56 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İçişleri Bakanlığı tarafından ülke genelinde ‘sağlık için hepimiz için’ sloganı ile başlatılan denetim seferberliği kapsamında Sivas’ta da büyük denetim gerçekleştirildi. İl genelinde, 80’i merkez olmak üzere 227 ekip ve 690’ı yine merkez de olmak üzere toplamda 1974 personel ile yapılan denetimlerde maske, fiziki mesafe ve temizlik uyarılarında bulunuldu.

Hikmet Işık Caddesi’nde toplu taşıma araçlarını günün erken saatlerinde bizzat denetleyerek otobüs şoförlerini uyaran, vatandaşlarımızı bilgilendiren ve duyarlı esnaflarımıza teşekkür eden Vali Salih Ayhan, “Biz, virüsü Sivas’tan atmakta kararlıyız. Bu hep birlikte olabilir, kamusal sorumluluk alarak olur. Bu sebeple 7’den 70’e hepimize sorumluluk düşüyor. Lütfen bizlere destek olun, aldığımız kararların sahada karşılık bulması için uyalım, uyaralım.” dedi.

Bin 974 Personel Denetim İçin Sahada

Denetim sırasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Ayhan, “Bugün biz de ilimizde en kapsamlı, en yoğun pandemi denetimini gerçekleştiriyoruz. Sivasımızda bin 974 personel 227 ekiple şuan sahadayız. Hem şehir merkezinde hem de kaymakamlarımızın başkanlığında ilçelerimizde gün boyu uyaracağız, bilgilendireceğiz ve denetleyeceğiz. Ek tedbirler aldık. Bu ek tedbirleri vatandaşa aktarmak için de sahadayız. Ağustos ayı ülke açısından vaka sayılarında artışın olduğu bir aydı. Bu artışlarda da İç Anadolu Bölgesi’nin yoğunlukta olduğu gözlendi. İnşallah bu ay itibariyle rakamlarda düşüş sağlayacağız. Özellikle şunun altını çizmek istiyorum. Bu meseleye vatandaşımız sahip çıkmadığı zaman başarılı olmamız mümkün değil. Bu mücadelede üç temel kuralımız var; maske, mesafe ve hijyen. Bu kuralları benimseyerek hayatımızı devam ettirmek zorundayız.” ifadelerine yer verdi.

Bundan Daha Önemli Bir İşimiz Yok

Kamu görevlilerinin en önemli önceliğinin pandemi ile mücadele olduğunu dile getiren Vali Ayhan; “Bundan daha önemli bir işimiz yok. Sahadayız, sürekli denetim halindeyiz. Sivas’ın genelde kurallara uyulmasında iyi olduğunu söyleyebiliriz. Fakat toplu taşımada, kafelerde, lokantalarda ve düğünlerde arzu ettiğimiz seviyede değiliz” dedi.

Vali Ayhan; “İnşallah bu küresel illetten hep birlikte kurtulacağız. Vatandaşlarımız, kamu görevlilerimiz, hepimiz bu geminin içerisindeyiz. Kural ihlali olduğu zaman, tedbirsizlik yaptığımız zaman kısıtlamalar gelebilir. Meşhur bir türkü olan ‘Kendim Ettim Kendim Buldum’ türküsünü dinlemek zorunda kalabiliriz. Herkesin bireysel ve kurumsal olarak sürece sahip çıkmasını istiyoruz. Tedbiri elden bırakmayalım. Hep birlikte başaracağız.” şeklinde konuştu.

‘6 Ayda 150 Kişi Hayatını Kaybetti’

Kentteki koronavirüs istatistikleri hakkında da bilgi veren Vali Ayhan, “65 yaş vatandaşımız en riskli grup. Pandemi 12 Mart’ta başladı. Şu ana kadar da il genelinde Covid-19’dan yaklaşık olarak 150 vatandaşımız vefat etti. Yani 6 aylık süreç içerisinde. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yaş ortalamasına baktığımızda 73 yaşında. Dolayısıyla bu kronik rahatsızlığı olan ve yaşı belirli seviyede olanlar daha fazla etkileniyorlar. Bizim yaptığımız analizlerde yüzde 36’sı ev hanımı, yüzde 16’sı emekli, yüzde 13’ü de çocuk. Yani neredeyse vakalarımızın yüzde 70’i üretim halkasının dışındaki bir kesim. Bunlar da sürekli hareketli. Hareketliliğin azalmasını özellikle istiyoruz. Geri kalan yüzde 30’sa; sağlık çalışanlarımız sürekli işin içinde, emniyet çalışanlarımız sahada onlar. Görevleri gereği olanlar. Sahada olan daha dikkatli oluyor. Çalışan daha dikkatli oluyor. Kamu görevlileri daha dikkatli oluyor. Çalıştıkları için. Ama çalışmayan, sosyal hayatın içerisinde olan biraz rahat hareket ediyor” dedi.

‘300 Sağlık Çalışanı Koronavirüse Yakalandı’

İl genelinde sağlık çalışanın da koronavirüse yakalandığını belirten Vali Ayhan, “Bizim 10 binin üzerinde sağlık çalışanlarımız var. Özel, kamu fark etmez, ilçeler ve il merkezi. 9 bin 800 yeni atamalarla 10 bini de geçti. 10 bin sağlık çalışanı içerisinde yaklaşık 300 civarında sağlık çalışanımız Covid oldu. Bunların içinde iyileşenler var. Bu da yaz hareketliliğinden kaynaklı, izne gidip gelenler, düğüne katılanlar vb. Buna rağmen sağlıkçılarımız fedakârca çalışıp en çok kendini koruyan grupların başında gelmekteler” ifadelerini kullandı.

 

 

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA