SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

“Burada bir milletin kurtuluşunu hazırlayan kararlar verildi”

Bu biyografi 04 Eylül 2020 - 14:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.

“Ya İstiklal Ya Ölüm” anlayışı ile çıkılan yolda Milli Mücadelemizin mihenk taşı olan 4 Eylül Sivas Kongresinin 101. Yılı kutlu olsun.
4 Eylül 1919 Millî Mücadele’nin temel taşlarından Sivas Kongresi’nin 101. Yıldönümü Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı Sivas’ta kutlandı.
“Manda ve himâye kabul olunamaz.”
4 Eylül 1919 Sivas Kongresi’nin 101. yılı kutlama etkinlikleri Sivas’ta pandemi çerçevesinde bazı etkinlikler ile gerçekleşti.
4 Eylül Sivas Kongresinin 101 yıl dönümü bu sene içerisinde bulunduğumuz koronavirüs salgını nedeniyle belirli çerçevede kutlandı.


4 Eylül 1919 Sivas Kongresi’nin 101. yılı kutlama programına katılmak üzere şehrimize gelen TBMM Başkanvekili Celal Adan’ın Vali Salih Ayhan’ı makamında ziyaret ederek Valilik Şeref Defteri’ni imzalamasının ardında il protokolü tören alanına geçti.
4 Eylül 1919 Sivas Kongresi’nin 101. Yıl Dönümü etkinlikleri, TBMM Başkan Vekili Celal Adan, Vali Salih Ayhan, Sivas Milletvekilleri, 5. Piyade Eğitim Tugay Komutanı P. Alb. Hakan Tutucu, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, İl Protokolü ve STK’ların katılımı ile Atatürk Anıtına çelenk sunulması ile başladı.

4 Eylül 1919 Sivas Kongresi’nin 101. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Atatürk Kongre Müzesi’nde Sivas Devlet Tiyatrosu oyuncuları tarafından Sivas Kongresi temsili olarak canlandırıldı.


Sivas Kongresinin temsili olarak canlandırılmasının ardından açılış konuşmaları gerçekleşti. Etkinlikte bir konuşma yapan TBMM Başkan Vekili Celal Adan, “Sivas Kongresi’nde hâkim olan millî birlik ve beraberlik ruhuyla Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı Sivas’ta olmak heyecan verici” dedi.

Sivas Valisi Salih Ayhan, “Millî sınırları içinde vatan bölünmez bir bütündür, parçalanamaz.” 101 yıl önce olduğu gibi bugün de Türkiye, dünyada ve bölgesinde tam bağımsız olarak, iradesinden ödün vermeden aynı ruh ve aynı kararlılıkla geleceğe yürümektedir. Sivas Kongresi’nin 101. Yılı Kutlu Olsun.” dedi.

Kongre Müzesi bahçesinde düzenlenen tören programına konuşan Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin “Tarihten bu yana hüküm sürdüğü coğrafyalarda, din, bayrak, vatan ve mukaddesatı yaşatmak uğruna büyük bedeller ödeyen atalarımız, 4 Eylül 1919’da tüm dünyaya büyük bir ders vermiştir” dedi.

Konuşmaların ardından, Sivas semalarında Solo Türk’ün gerçekleştirdiği saygı ve selamlama uçuşu ile gökyüzünde birbirinden güzel uçuş hareketlerini paylaştılar.
TBMM Başkanvekili Celal Adan ve il protokolü 4 Eylül Sivas Kongresi’nin 101. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen Solotürk gösterisini kent meydanında izledi.

Solo Türk gösteri ekibi gerçekleştirdiği uçuşlar ile şehrin her bölgesinden geçerek vatandaşların yapılan hareketleri görmelerini sağladılar.

 

 

 

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA