SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Matis, 415 yıllık tablo karşısında şaşkınlığını gizleyemedi

Bu biyografi 03 Eylül 2020 - 16:07 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Macaristan Büyükelçisi Viktor Matis Sivas Valiliği makam odasında gördüğü tablo kaşısın da şaşkınlığını gizleyemeyerek, “Bunu Sivas’ta bulacağımı düşünmüyordum” diyerek bir fotoğrafını çekebilir miyim dedi.

UEFA Uluslararası B Liginde A Millilerimizin ilk karşılaşması olan Türkiye-Macaristan futbol maçını izlemek üzere Sivas’a gelen Macaristan Büyükelçisi Viktor Matis ve beraberindekiler, Vali Salih Ayhan’ı makamında ziyaret etti.

Büyükelçi Viktor Matis ve beraberindekileri milli maç vesilesiyle Sivas’ta ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Vali Salih Ayhan, makam balkonundan tarihi şehir meydanı hakkında bilgi verdikten sonra Valilik makam odasında yer alan, birbirinden güzel eserlerin yer aldığı tablolar hakkında da bilgi verdi.

Sivas Valisi Salih Ayhan’ın makam odasında yer alan tablolardan biri ise tam 415 yıllık bir tablo idi.

415 yıllık tabloyu gören Büyükelçi Viktor Matis tablo karşısında şaşkınlığını gizleyemeyerek bu esen bir fotoğrafını çekebilir miyim dedi.

Tablo hakkında Vali Ayhan’dan bilgi alan Büyükelçi tablonun fotoğrafını çekti

Öte yandan tablo Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir Sivas ziyaretinde de dikkatini çekmişti. Tablonun önümüzdeki günlerde Sivas Valisi Salih Ayhan tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hediye edilerek Cumhurbaşkanlığı külliyesine gönderileceği belirtildi.

415 yıllık olduğu öğrenilen tablonun, kim tarafından yapıldığı ise bilinmemekte.  Macar Büyükelçiyi şaşkına çeviren tablodaki anlatılmak istenen konu ise, “ Vezir-i azam Lala Mehmet paşa, Macar Prensi Boçkays’a kraliyet tacını giydirmesi konu edilirken, Erdel prensi Boçkay (Bosckay) Osmanlıların yardımı ile Avusturya kumandanı Basta’yı yenilgiye uğrattı. Vezir-i azam Lala Mehmet Paşa, Estargon’u fethedip Badin’e döndükten sonra Paşte ovasında bütün ordu mensuplarının katıldığı bir törenle Erdel beyi Boçkays’a, Padişah 1. Ahmet’in Erdel krallığı tacını giydirip krallığını ilan etti.

 

 

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA