SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

“Gençler tarihimize sahip çıkalım”

“Gençler tarihimize sahip çıkalım”
Bu haber 18 Mayıs 2020 - 1:44 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sivas Valisi Salih Ayhan’ın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Sivas Valisi Salih Ayhan, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve beraberindeki kahramanların 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’dan Anadolu’ya ayak basarak Millî Mücadeleyi başlattıkları tarihi günün 101. yıldönümü nedeniyle yayımladığı kutlama mesajında şunları dile getirdi:

“Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcını simgeleyen 19 Mayıs 1919 tarihi Aziz Türk milletinin, kendi özgür iradesine, istiklal ve istikbaline her koşulda sahip çıkacağını tüm dünyaya ilan ettiği, vatanımıza ve bayrağımıza yönelen tehditleri milletimizin canı pahasına bertaraf edeceğini gösterdiği bir tarihtir. Samsun’da yakılan istiklal meşalesi, milletimiz için bağımsızlığın müjdecisidir. Birlik ve beraberlik içerisinde, azim, cesaret, kararlılık ve inançla verilen o eşsiz mücadele Sivas Kongresi’nde alınan tarihi kararlar sonrasında Cumhuriyetimizin kuruluşuyla taçlanmıştır. Bu kutlu mücadele de Kurtuluş Savaşının hazırlıkları yapılan ilimiz ise 108 gün boyunca Millî Mücadelemizin karargâhı olmuştur.

İstiklal mücadelemizin sembolü olan 19 Mayıs’ın Gençlik ve Spor Bayramı olarak ilan edilmesi, geleceğimizin teminatı ve umudumuz olan gençlere verilen önemin de bir göstergesidir.

İstiklal şuuruyla yetişen gençlerimiz, tarihlerine sahip çıkmaları, milli değerlerine bağlılıkları, her açıdan nitelikli ve donanımlı olmaları sayesinde, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine taşımada temel unsur konumundadırlar. Gençlerimizin, çağın gereklerine uygun bilgiler üreterek insanlığın hizmetine sunmaları ve geleceğin dünyasında söz sahibi olmaları en büyük arzumuzdur. Ülkemizi yeni ufuklara onların fikirleri, buluşları, düşünceleri, azim ve kararlılıkları taşıyacaktır.

Gençlerimize armağan edilen bu bayramın 101. yıl dönümü her ne kadar talihsiz bir süreç yaşadığımız Koronavirüs gibi sıkıntılı bir salgın dönemine denk gelse de bu önemli tarihin coşkusunu, sevincini evlerimizi süsleyerek, bayraklarımızı asarak, İstiklal Marşımızı balkonlardan, camlardan haykırarak kutlayacağımızı düşünmekteyim. Bu duygu ve düşüncelerle; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, Çanakkale Savaşı’nda, Kurtuluş Savaşı’nda, terörle mücadelede, 15 Temmuz hain kalkışma planında ve sınır ötesi operasyonlarda şehit düşen kahramanlarımızı rahmet ve minnetle yâd ediyorum.” şeklinde ifade etti.                                          

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA