SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

“ŞEHRİN TACI DA GÖK MEDRESE’DİR”

“ŞEHRİN TACI DA GÖK MEDRESE’DİR”
Bu haber 13 Mayıs 2020 - 11:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Vali Ayhan, “Sivas’ımızın müzeler şehri olması noktasında burası adeta lokomotif olacak. Sivas, kültür ve sanat Şehri. Bu şehrin tacı da Gök Medrese’dir.”dedi.

Bu Şehrin Tacı Gök Medrese’dir

Anadolu Selçuklu Devleti’nin önemli eserlerinden biri olan ve ismini üzerinde bulunan mavi çinilerden alan, 749 yıllık Gök Medrese’de süren restorasyon çalışmalarında sona yaklaşıldı.

Selçuklu sultanlarından 3. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde 1271 yılında Vezir Sahip Ata Fahreddin Ali tarafından inşa edilen Gök Medrese’nin restorasyonu, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte.

Gök Medreseyi gezerek Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca’dan bilgi alan Vali Salih Ayhan, tarihi medresede incelemelerde bulunarak eserin kısa sürede hizmete açılacağını ifade etti.

Ziyaretin ardından açıklamada bulunan Vali Ayhan, Gök Medrese’nin Sivas’ın incisi olduğunu belirterek, restorasyonun büyük ölçüde tamamlandığını söyledi.

Gök Medrese’de ufak detayların yapıldığını kaydeden Valimiz Ayhan, “Çinilerin ufak bir işi kaldı. Vakıf müzesi yapılması için ihale yapılmıştı. Bunda da nihai konuya geldik. Müze ile birlikte tarihi eserimiz daha da anlamlı hale geldi. Sivas’ımızın müzeler şehri olması noktasında burası adeta lokomotif olacak. Bölgesiyle, konumuyla, binanın yapısıyla ve tüm detaylarıyla bizim için rehber olacak. Sivas, kültür ve sanat şehri. Bu şehrin tacı da Gök Medrese’dir. Burayı gözümüz gibi muhafaza edeceğiz. Gün yüzüne çıkartacağız ve insanlara anlatacağız. Sosyal donatıları da bina ayrı bir mana verdi. Burada emek veren herkse teşekkür ediyorum.” dedi.

Gök Medrese’nin yanı başında yapımına başlanılan Kale Projesi’nin de tamamlanmasıyla birlikte bölgenin açık hava müzesi haline geleceğini söyleyen Vali Ayhan, “Sivas’ta, birçok müzeyi gün yüzüne çıkartacağız. Sanayi mektebi müzemiz, kent müzemiz, ozanlar ve müzik kültürü müzemiz, gastronomi müzemiz, eğitim müzemiz ve hamam müzemiz gibi birçok müzemizi yakında hayata geçireceğiz ve Sivas müzeler şehri olma yolunda emin adımlarla ilerleyecek.”şeklinde ifade etti.

İncelemelerde, Sivas Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, İl Kültür Müdürü Teoman Karaca ile Sivas Vakıflar Bölge Müdürlüğü teknik personeli de yer aldı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA