SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

KAN İHTİYACI VAR

KAN İHTİYACI VAR
Bu haber 09 Mayıs 2020 - 0:14 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Vali Ayhan, “Koronavirüs salgını nedeniyle kan bağışında çok büyük bir düşüş oldu. Şuanda çok yoğun şekilde kana ihtiyaç var.”dedi.

Kan Ver Hayat Kurtar

Tüm dünyaya yayılan Koronavirüs (Kovid-19) salgını, hayatın her alanında olumsuz etkisini sürdürüyor. Salgın nedeniyle kan bağışı yapanların sayısı büyük oranda azalınca, Türk Kızılayı’nın kan stokları hızla erimeye başladı.

Türk Kızılayı Sivas Şube Başkanlığını ziyaret eden Sivas Valisi Salih Ayhan, vatandaşlara iftardan sonra kan bağışı yapmaları çağrısında bulundu.

Kızılay ekiplerinin Vefa Sosyal Destek Gruplarına olağanüstü destek sağladığını belirten Vali Ayhan, “Kızılay’ımıza fedakârlıkları için teşekkür ediyorum. Ayrıca yurtdışından gelen vatandaşlarımızı karantina sürecinde KYK yurtlarında misafir ediyoruz. Onların da ihtiyaçlarını karşılamada büyük özveride bulundular. Kızılay’ımızın bu çalışmaları bizim yüz akımız. Bu tür sosyal konularda en büyük paydaşımız.” dedi.

Kan Stokları Azaldı

Türk Kızılayı’nın misyonu, dünyanın dört bir yanında insanlığın yaralarını sarmaktır. En önemli görevlerinden biri de kan toplamak olduğunu kaydeden Vali Ayhan, “Koronavirüs salgını nedeniyle kan bağışında çok büyük bir düşüş oldu. Şuanda çok yoğun şekilde kana ihtiyaç var. Stoklarda azalma oldu. Günlük gelen sayısı 3’te 1 düştü. Bu durumla ilgili bir çalışma yapmamız lazım. Vatandaşlarımız, iftardan sonra Kızılay’ın kan alma noktalarına gelerek kan bağışında bulunabilir. Vatandaşlarımızın buna duyarlılık göstermesini istiyoruz. Allah korusun daha büyük sorunlarda çok ciddi mağduriyet olabileceğini belirtmek istiyorum. Herkesi kan vermeye ve hayat kurtarmaya davet ediyorum. Bizler de Valilik ve tüm kurum çalışanlarımızla seferber olarak kan bağışına destek olacağız. Vatandaşlarımızdan da bu konuda destek bekliyoruz. Sivas’ımız bağış konusunda hep önde ve gözde olmuştur.” dedi.

Sokağa çıkma yasağı bulunan gençlerin kan bağışında bulunmak istemesi durumunda gerekli kolaylığı sağlayacaklarını kaydeden Vali Ayhan, “İstemeleri durumunda Vefa Sosyal Destek Gruplarımız, Kızılay ekiplerimiz, 18 – 20 yaş aralığındaki gencimizi evinden alarak buraya getirebilir. Kan bağışında bulunmak isteyen herkese gerekli kolaylıklar sağlanacaktır.” diye konuştu.

Türk Kızılayı Şube Başkanı Mustafa Sarılar da Vali Ayhan’a desteğinden dolayı teşekkür ederek, tüm Sivaslılara kan bağışında bulunmasını istedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA