SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

“NORMAL HAYATA DÖNÜŞ KADEME KADEME OLACAK”

“NORMAL HAYATA DÖNÜŞ KADEME KADEME OLACAK”
Bu haber 04 Mayıs 2020 - 21:06 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Normal hayata dönüşü kademe kademe başlatacağız.”dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin normalleşme takvimini açıkladı. Normalleşmenin mayıs, haziran ve temmuz aylarına yayılacağını söyleyen Erdoğan, 65 yaş üstü vatandaşlara sokağa çıkma yasağı uygulanan 10 Mayıs Pazar günü 4 saat izin verileceğini açıkladı. Erdoğan, “Bu geceden itibaren 31 ile giriş çıkış sınırlamasını 7 ilimiz için bitiriyoruz. Antalya, Mersin, Muğla, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya. Her hafta gelişmelere göre karar vereceğiz. Diğer 24 ilimizdeki giriş çıkış yasağı 14 gün boyunca uzatılmıştır” dedi. Erdoğan cerrahi maskelerin satışına yeniden izin verileceğini açıkladı. Ayrıca, Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı 27-28 Haziran’da, LGS 20 Haziran’da, askeri öğrenci sınavı ise 14 Haziran’da yapılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı sona erdi. Toplantının sona ermesiyle birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan alınan son kararlar ile ilgili açıklama yaparak, hazırlanan ‘Normalleşme Planı’nın detaylarını kamuoyuna duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarında koranavirüs salgını ile ilgili hazırlanan ‘Normalleşme Planı’nın detaylarını şu şekilde paylaştı.

Salgınla mücadelede önemli bir noktaya geldik. Yeni hasta sayımız artık binli rakamlarla ifade edilir hale geldi. İyileşen hasta sayısı katlanarak artıyor. Hastalığın tespiti ve tedavisi konusunda kendi özgün modellerimizi uygulama koyduk bu sayede düşük ölüm oranı ve vaka sayısının artışının önüne geçtik. Salgını ülkemizde görüldüğü ilk andan itibaren tüm adımları kararlı bir şekilde aldık. Okullardaki eğitim öğretimleri vakitlice erteledik. İbadetlerin camiilerde toplu şekilde yapılması yerine evlerde ifa edilmesini yaptık. Covid-19 salgınında önemli bir dönüm noktasına gelmiş bulunuyoruz. Türkiye, salgınla mücadelesini 4 ana hedef noktasında yürütmüştür. Bunlar fiziki temas, sağlık malzemeleri, temel ihtiyaçların aksamaması ile kamu düzeninin devam etmesidir.

Başlattığımız ‘Biz Bize Yeteriz’ kampanyasında toplam 1 milyar 910 milyon lira toplandı.

Doktoruyla, hemşiresiyle, tüm sağlık çalışanlarımızın gayretleri neticesinde hastanelerimizde vicdanları kanatan hiçbir görüntü yaşanmadı. Normal hayata dönüşü kademe kademe başlatacağız. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de her şey eskisi gibi tam manasıyla olmayacak. Büyükşehirlerimiz ile Zonguldak ilimizde hafta sonları ve resmi tatillerde uyguladığımız sokağa çıkma sınırlandırmasının da salgınla mücadeleye büyük faydasının olduğunu biliyoruz.

Aziz milletim; sınırlandırmaların kademeli şekilde esnetilmesiyle ilgili düzenlemeleri genel olarak Mayıs Haziran Temmuz aylarına yayarak yapıyoruz.

 İlk müjdemiz; 65 yaş üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlarımızadır. 65 yaş üstü gruba ilk etapta sokağa çıkma sınırlandırması günlerinin birinde ve dört saat süreyle yürüme mesafesiyle tahditli olarak dışarı çıkabilme imkanı getiriyoruz.

NORMALLEŞME PLANI

65 yaş üzeri vatandaşlara sokağa çıkma yasağı olan günlerin birinde 4 saatliğine sokağa çıkmaya müsaade ediyoruz. İlk uygulama 10 Mayıs Pazar günü olacak. 0-14 yaş grubu 13 Mayıs’ta, 15-20 yaş grubu ise 15 Mayıs’ta 11:00-15:00 arasında yürüme mesafesi sınırıyla dışarı çıkabilecek.

Antalya, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla’da seyahat kısıtlaması bu geceden itibaren sona erecek. Diğer büyük şehirler ve Zonguldak’taki yasak 15 gün uzatıldı.

Berber, kuaför, güzellik salonu gibi işletmeler 11 Mayıs’ta faaliyete geçebilecek.

Alışveriş merkezleri 11 Mayıs’tan itibaren hizmet vermeye başlayabilecek.

Salgın hastanelerinin sayıları 1 Haziran’dan itibaren azaltılarak bu kuruluşların hasta kabulüne ve normal işleyişe başlamaları sağlanacaktır.”şeklinde ifade etti.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA