SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

“2020 TARİHİ AÇILIŞLARIN YILI OLACAK”

“2020 TARİHİ AÇILIŞLARIN YILI OLACAK”
Bu haber 04 Mayıs 2020 - 14:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Vali Ayhan, “2020 yılı içerisinde Sivas’ta belki de tarihinin en büyük açılışlarını gerçekleştireceğiz.”dedi.

12 Haziran 2015 tarihinde kapatılarak, altyapı ve üst yapı standartları yükseltilen TCDD 4. Bölge sınırları içerisinde yer alan Samsun – Kalın arasındaki 378 kilometrelik hat yeniden hizmete açıldı. Söz konusu hattın yenileme işi, Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülkeler içinde en yüksek hibe fon alan proje özelliği taşımakta. Yenileme çalışmaları kapsamında; hatta sinyalizasyon ve telekomünikasyon sistemleri kuruldu ve 48 tarihi köprü restore edildi ayrıca 30 köprü ve bin 54 menfez yeniden yapıldı.

Bildiğiniz gibi YHT ile ilgili çalışmaları koronavirüs salgınından etkilenmemesi mümkün değil diyen Vali Ayhan, çok az da olsa etkilendi. Ama hummalı çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor. İnşallah 2020 yılı içerisinde YHT için tarihi törenin hep birlikte yapılacağını söyledi.

Avrupa Birliği Hibe Fonu’ndan yüzde 85’i karşılanan Kalın – Samsun arasındaki hat kesiminin modernizasyonu ve sinyalizasyonun yapımı için 15.06.2015 tarihinde 258.799.876,70 EURO bedelinde sözleşme imzalandı. Keşif artışı ile 350.517.620,10 EURO’luk proje kapsamında altyapı ve üst yapı bitirilerek sinyalizasyon çalışmaları tamamlandı.

Sivas – Samsun Tren Hattı Yeniden Açıldı

Vali Salih Ayhan, Sivas merkez istasyonunda Yüksek Hızlı Tren (YHT) çalışmalarının devam etmesi sebebiyle Kalın İstasyonu’nu ziyaret ederek, sefere çıkan yük trenini buradan yolcu etti.

Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Salih Ayhan, tüm dünya olarak küresel bir salgınla mücadele verildiğini söyledi. Salgına rağmen hayatın devam ettiğini kaydeden Vali Ayhan, “Üretim şartları hızlı bir şekilde işliyor. Bunun somut örneklerinden birine bugün şahit olacağız. Sivas – Samsun hattının Kalın-Samsun arası 2015 yılında bakıma alınmıştı. 5 yıldır çok yoğun bir çalışma yapılmaktadır. Bugün itibariyle de ticari seferlere başlıyor. Bu hat gerek ticari gerek sosyal anlamda olsun çok büyük kazanımları var. Karadeniz’e bağlantısının olması, hem doğu hem güney aksa giden bir hat olması hasebiyle de çok güçlü bir işlev görmektedir. Bu proje; Avrupa Birliği içerisinde olmayan ülkeler içerisinde hibe oranı en yüksek projedir. Bunun yüzde 85’ini AB fonundan, yüzde 15’i Ulaştırma Bakanlığımız ve TCDD Genel Müdürlüğümüz tarafından karşılanmıştır. Dolayısıyla şöyle baktığımız zaman rakam hakikaten büyük bir rakam. Maliyetine baktığımız zaman büyük bir proje olduğu aşikârdır.” dedi.

“2020 Yılında Önemli Açılışlar Gerçekleşmiş Olacak”

Sivas’ın tren hattı güzergâhı açısından önemli bir nokta olduğunun altını çizen Vali Ayhan, “İnşallah yakın zamanda da aynısını yüksek hızlı trende de güzel bir törenle güzel bir heyecanla açarak, Sivas 2020 yılı içerisinde belki de tarihinin en büyük açılışlarını gerçekleştirmiş olacak. İlk seferine başlıyor. Turhal’dan yük almaya gidiyor. 2019 yılı içerisinden geçici kabul aşamasından bu zamana kadar yaklaşık 1 milyon ton yük taşındı. Hedef yıllık 3 milyon yük taşıması beklemektedir. Buda yük taşımacılığında olağanüstü bir rakam. Hayırlı uğurlu olsun. Devletimiz var olsun. Emeğinize sağlık diyorum. Kazasız belasız hizmet talep ediyorum. Sivas bu anlamda en şanslı illerden birisi. Sadece bir projenin bu kadar yüksek maliyete sahip olması olağanüstü. Devletimizin yük taşımacılığına verdiği önemdir. Yakında da biliyorsunuz YHT ile ilgili çalışmalar var. Koronavirüs salgınından etkilenmemesi mümkün değil çok az da olsa etkilendi. Ama hummalı çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor. İnşallah 2020 yılı içerisinde YHT için törenimizi de birlikte yapacağız.” diye konuştu.

Vali Salih Ayhan daha sonra TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun ile telefonla görüntülü görüşerek, gösterilen gayret ve hummalı çalışmalardan dolayı teşekkürlerini ileterek, tren seferini başlattı.

Programda; İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Jandarma Komutanı İdris Tataroğlu, TCDD 4. Bölge Müdür Vekili Ali Karabey ile diğer ilgililer de yer aldı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA