SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

MÜSİAD’tan örnek davranış

MÜSİAD’tan örnek davranış
Bu haber 01 Mayıs 2020 - 14:27 'de eklendi ve kez görüntülendi.

“Veresiyeleri kapattılar”

Eminoğlu, “Uygulamayı özel kılan noktalardan biri, sağ elin verdiğini sol elin görmemesidir. Ne zengin kime yardım ettiğini ne de fakir kimin yardım ettiğini bilir.”dedi.

MÜSİAD SİVAS Başkanı Salim Eminoğlu, Yönetim Kurulu üyeleriyle Sivas’ta bulunan bakkalları ziyaret ederek, Zimem Defterlerini satın aldılar.

Zimem defteri ramazan’ın ruhuna uygun bir yardımlaşma yöntemidir diyen, MÜSİAD Sivas Başkanı Salim Eminoğlu şunları söyledi, “İlk olarak Çin’in Wuhan eyaletinde görülen ve kısa zaman sonra başta Avrupa ve Amerika olmak üzere, bütün dünyayı etkisi altına alan Koranavirüs (Covid-19) salgını ülkemizi derinden sarsmaya devam ediyor. Devletimiz ve milletimiz, bu sıkıntılı süreci en az hasarla atlatabilmek ve oluşan yaraları bir an evvel sarabilmek amacıyla tarihte eşine az rastlanır şekilde, büyük bir dayanışma ve fedakarlık örneği sergiliyor. Koranavirüs, maalesef tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde ve ilimizde de ciddi ekonomik sarsıntılara yol açtı. Bu süreçte maddi sıkıntılar yaşayan vatandaşımızın derdine ortak olup, derdini paylaşmamız gerekmektedir. Bizler de MÜSİAD SİVAS olarak bu sıkıntılı süreçte, hem ihtiyaç sahiplerini tespit ederek yardım etmek, hem de ecdadımızdan gelen bu geleneği devam ettirmek amacıyla mahallelerimizdeki bakkalları geziyor, ihtiyaç sahibi ailelerin bakkal borçlarını satın alıyoruz. ”ifadelerini kullandı.

ZİMEM GELENEĞİ NEDİR?

Başkan Eminoğlu şöyle devam etti, ” Kendisini bizlere Rahman ve Rahim isimleriyle tanıtan, her zorlukta bir kolaylık ihsan ederek yardımlarımıza koşan ve yeryüzünü bu isimlerin tecellisiyle rahmet esintileriyle dolduran Yüce Rabbimiz’e  hamd olsun ki bizleri bir kez daha On Bir Ayın Sultanı Ramazan’ı Şerif’e ulaştırdı. Zimem Defteri; bugünkü adıyla veresiye defteri, alınan bir malın satıcı tarafından not edilerek alıcının ileriye dönük borçlandırılmasını ifade ediyor. Osmanlı’da, ramazan ayı gelince zenginler esnafları dolaşır, ‘zimem defteri’ denilen borç defterinin bir kısmını veya tamamını satın alırdı. Ne zengin kime yardım ettiğini ne de fakir kimin yardım ettiğini bilirdi. Alan elin veren eli bilmediği, hayırda yarışmanın, yardımlaşmanın zarif bir usûlüdür.”dedi.

MÜSİAD SİVAS ÜYELERİ YARDIMLAŞMAYA SAHİP ÇIKTI

Başkan Eminoğlu devamla: ”Ramazan ayından önce oluşturduğumuz komisyonumuz üyelerimizle görüşerek, Zimem hakkında bilgiler verdi. Üyelerimizde konuya çok büyük bir hassasiyet göstererek yardımlarını esirgemediler.

Ardından yine oluşturulan heyetimizle Sivas’taki mahalle bakkallarımızı, muhtarlarımızla geziyor, ihtiyaç sahibi ailelerin bakkal borçlarını kapatıyoruz. Katkı sağlayan üyelerimize teşekkür ediyorum, dedi. 

SAĞ ELİN VERDİĞİNİ SOL EL GÖRMEYECEK

Uygulamayı özel kılan noktalardan biri, “sağ elin verdiğini sol el görmeyecek” hadisine sadakatle, borçlu ile borcu ödeyen kişinin birbirlerini görmemeleri, bilmemeleri oluyor. Günümüzde bu güzel geleneğin devamlılığına katkı sunarak, var olan ihtiyaca vesile olmak, MÜSİAD SİVAS olarak bizleri gururlandırmanın ötesinde, yardımlaşma ruhunun yaşatılması bakımından umudumuzu güçlendirmektedir.

Son olarak Başkan Eminoğlu: ” Bizler biliyoruz ki, birbirimize ne kadar sıkı sarılır, birbirimizin yarasına ne kadar çok merhem olursak, o kadar çabuk iyileşir, daha güçlü şekilde hep birlikte ayağa kalkarız. Bu günler, birlik olma,  koşulsuz yardıma koşma, paylaşma günüdür.

MÜSİAD Ailesinin her bir ferdini, iş insanlarımızı, dostlarımızı, kardeşinin derdiyle dertlenmeyi görev bilen herkesi, Zimem (Veresiye) Defteri uygulamasına katkı sunmaya davet ediyoruz. Gelin el ele verelim, kardeşlerimizin dertlerine derman olalım, imkânsızlıktan dolayı tek bir kardeşimizin gözünde yaş belirmesin.

Biz, “beraber” çok iyiyiz ve büyüğüz.

Bu vesileyle, sabırsızlıkla yolunu gözlediğimiz; öncesi rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem azabından kurtuluş olan Ramazan Ayı’nın, hepimiz için huzurlu ve bereketli geçmesini diliyorum. Cenabı-ı Hak, yaptığımız ve yapacağımız yardımları kabul eylesin, bizlere, Ramazan Bayramı’na kavuşmayı nasip etsin inşallah.” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA