SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Sivas Müzeler şehri olmaya hazırlanıyor

Sivas Müzeler şehri olmaya hazırlanıyor
Bu haber 29 Nisan 2020 - 18:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Vali Ayhan, “yaşadığımız bu süreci fırsat olarak görürsek kazanan biz oluruz. Üzerimize önemli sorumluluk düşüyor. İşimize daha çok sarılmamız gerekli.”dedi.

Vali Ayhan, VKS Üzerinden Kurum Müdürleriyle Görüşmeleri sürdürüyor.

Sivas Valisi Salih Ayhan, Koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında, kurum müdürleriyle yaptığı değerlendirme toplantılarına Video Konferans Sistemi (VKS) üzerinden devam ediyor.

“Bu Süreci Fırsat Olarak Görürsek Kazanan Biz Oluruz”

Vali Salih Ayhan, ilk görüşmesini Rölöve ve Anıtlar Müdürü İsmail Onur Yıldızlı ile gerçekleştirdi. Yıldızlı, başta; Haralar Bölgesi, Muhsin Yazıcıoğlu Müzesi, Divriği Kalesi, Gürün Kilisesi ve Şehir ve Sanayi Mektebi Müzesi olmak üzere yürüttükleri çalışmalar hakkında Vali Ayhan’a bilgi verdi.

Salgının ardından daha çok çalışmaları gerektiğini kaydeden Vali Ayhan, “İşimize daha çok sarılmamız lazım. Geriden gelerek, hızla mesafe alacağız hep birlikte. Süreç bittikten sonra çok hazırlıklı olmalıyız. Hızlı bir şekilde sahaya adım atmamız gerekiyor. Bu süreci fırsat olarak görürsek kazanan biz oluruz. Üzerimize önemli sorumluluk düşüyor, geçmişi geleceğe aktarmak için tarihi eserlerin restorasyonunda çok hassasız.” dedi.

 “Muhsin Yazıcıoğlu Müzesi Bizim İçin Çok Önemli”

Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Ömer Kalın ile de görüşen Vali Ayhan, kurumun çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Muhsin Yazıcıoğlu Müzesi’ni bu yaz bitirmek istediklerini kaydeden Vali Ayhan, “Bu yaz imalatları bitirip hizmete açmak istiyoruz. Bu müze bizim için çok önemli. Geç kalmak istemiyoruz. Ramazan bayramından sonradan sahada olmak istiyoruz.” diye konuştu.

 Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca da Çalışmaları Hakkında Bilgi Verdi

Vali Ayhan, Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca ile de görüştü. Karaca, bölge müdürlüğünün bu yıl 10 açılışının olacağını belirterek, “Gökmedrese müzesiyle birlikte güzel çalışmalar yapıldı. Divriği Ulu Cami’nin 5 bine yakın fotoğrafı çekildi. Binayı korumaya yönelik çalışmalar yapılıyor. Enjeksiyon ile güçlendirme yapılıyor. Çifte Minareli Medrese’nin projesi tamamlanma aşamasına geldi. Bu süreçte arşivlendirmeyi güçlendirdik. Ne yaptık neler yapılacak bunları analiz ettik.” şeklinde konuştu.

İlbank Anonim Şirketi Sivas Bölge Müdürlüğü Harun Cesur, MTA Orta Anadolu 1. Bölge Müdürlüğü Ramazan Daştan ve Sivas Defterdarlığı Mustafa Yumuşak ile VKS üzerinden görüşme gerçekleştiren Vali Ayhan, her 3 kurumun çalışmaları hakkında da bilgi aldı ve salgın sonrası çalışmalarını tüm hızıyla sürdüreceklerini söyledi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA