SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Bölgeye hayat katacak proje ALTINKALE

Bölgeye hayat katacak proje ALTINKALE
Bu haber 29 Nisan 2020 - 17:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Vali Salih Ayhan, Sıcak Çermik’te yer alan ve ilimize önemli bir turizm değeri katacak olan ‘Altınkale Projesi’ çalışmalarını yerinde inceleyerek, Altınkale, projesinin Türkiye’de İlk, Farklı ve Özgün Bir Proje Olacağını söyledi.

Şehir merkezine 24 kilometre mesafede bulunan Sıcak Çermik termal sahasındaki limonit ve hematit içerikli sulardan faydalanılarak bölgede Denizli ilindeki Pamukkale’ye benzer altın renginde bir projeyi hayata geçirdiklerini vurgulayan Vali Salih Ayhan, yetkililerden bilgi alarak açıklamalarda bulundu.

Vali Ayhan,“Sıcak Çermik, Sivas’ımızın göz bebeğidir. Şifa kaynağı olmakla birlikte buraya biraz daha fonksiyon vererek daha işlevsel hale getirmeye çalışıyoruz. Sivas İl Özel İdaremizce geçen yıl başlatmış olduğumuz Altınkale projemizde belli bir aşamaya geldik. Renginden dolayı Altınkale ismi verilen bu proje, bölgede bir farkındalık oluşturacak ve Sıcak Çermim’e canlılık katacaktır. Pamukkale’ye benzer şekilde, basamaklı havuzlar ilgi çekip hayranlık uyandıracaktır. Yaklaşık 22 bin metre kare alanda Sivas’ın jeolojik ve jeomorfolojik yapısından faydalanılarak yapılan Altınkale, Pamukkale’nin rakibi değil, kardeşi olacaktır. Burada suyun renginden faydalanıyoruz. Suyu doğal ortamına bıraktığımızda tortu oluşmakta ve seyirlik bir görüntü ortaya çıkmaktadır. Tasarımıyla da bölgeye çok farklı bir işlevsellik kazandırılacak. Proje bitince bölge cazibe merkezi haline gelecek. Yoldan geçenlerin, buraya ziyarete gelenlerin uğrak yeri olacak. Proje, Türkiye’de ilk, farklı ve özgün olacak. Ülkemizde dikkat çekici bir yer olacağına inanmaktayız. Yeni sezonda çermikte görsel bir manzara ortaya çıkacağını düşünüyorum. İnşallah burayı bu sene hizmete açacağız.” ifadelerine yer verdi.

Projeyi Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da destekleniyor

Projenin şimdiden ülke genelinde olumlu tepkiler aldığını belirten Vali Salih Ayhan, “Kültür ve Turizm Bakanlığımızın desteği ile 8 milyon liralık bir projeyi hayata geçiriyoruz. Doğal oluşum şekillenmeye başladı. Etrafına biraz daha peyzaj çalışması ile birlikte renk katacağız. Görsellik daha da üst seviyeye çıkacak. Proje içerisinde havuzlar, yürüyüş alanları, fotoğraf çektirme alanları, dinlenme alanları olacak. İnsanlar çıplak ayakla girerek suyun o doğal sıcaklığı ve şifasından istifade edecekler. Bu çok nitelikli, vizyon ve prestijli bir projedir.”şeklinde ifade etti.

Vali Ayhan, Sıcak Çermik’e rekreasyon alanları, meydan, geleneksel çadır alanları, yöresel ürünler pazarı gibi termale hareketlilik kazandıracak projelerinde yapıldığını sözlerine ekledi.

İnceleme gezisinde, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri ve Vali Yardımcısı Mehmet Nebi Kaya, Sivas Belediye Başkan Yardımcısı Bekir Sıtkı Eminoğlu, MTA Orta Anadolu I. Bölge Müdürü Ramazan Daştan, Sıcak Çermik Turizm Altyapı Hizmet Birliği (ÇETAB) Müdürü İsmail Taştan, Buruciye AŞ Genel Müdürü Mustafa Altun ile ilgili teknik personeller de yer aldı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA