SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Ramazanda gıda denetimleri artırıldı

Bu biyografi 24 Nisan 2020 - 23:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yıldız, “Ramazan ayı boyunca da bu denetimlere devam edilecektir. Yine ramazan ayı süresince salgın bulaşma riskini azaltmak için fırınlarda, ekmek ve pide üretimi ile özel sipariş alımı 2 saat öncesinden sonlandırılacaktır.”dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Ramazan ayına girdiğimiz şu günlerde vatandaşlarımızın yoğun olarak tüketeceği özellikle unlu mamuller, ekmek, tatlı şeker ve şekerli mamuller gibi ürünleri üreten ve satışını gerçekleştiren işletmelerin denetimlerini arttırdı. Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Bilindiği üzere 5996 sayılı kanun gereği gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması bakanlığımız sorumluluğundadır. Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak Ramazan ayının gelmesiyle birlikte gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerlerine yönelik denetimler Ramazan ayı boyunca ve sonrasında da devam edecektir.”ifadeleri yer verildi. Gerçekleşen denetimler esnasında açıklama yapan Sivas İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız; “Dünyada ve ülkemizde de yaşanan COVID-19 salgını başlangıcından itibaren yoğun bir denetim seferberliği başlattık. Bu kapsamda bütün gıda üreten ve satışını gerçekleştiren işletmeleri denetledik. Yaptığımız denetimlerde çalışan personelin maske eldiven kullanımı, açıkta ürün satışının yasaklanması gibi virüsün yayılmasını engellemeye yönelik uygulamalara ağırlık verdik. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak Ramazan ayının gelmesi ile birlikte vatandaşlarımızın yoğun olarak tüketeceği özellikle unlu mamuller, ekmek, tatlı şeker ve şekerli mamuller gibi ürünleri üreten ve satışını gerçekleştiren işletmelerin denetimlerini daha da yoğunlaştıracağız. Bu süreçte vatandaşlarımızın da alış veriş esnasın da sosyal mesafeye dikkat etmesi, market ve diğer satış yerlerine maskesiz girmemesi gerekir. İşletmelerinde, müşteri ve çalışanların kullanımı için el dezenfektanlarının bulundurması gerekir. Ramazan ayı boyunca da bu denetimlere devam edilecektir. Ayrıca İçişleri Bakanlığımızın ramazan ayına yönelik yayınladığı genelge gereği; ramazan ayı süresince iftar saati ve hemen öncesinde yaşanabilecek yoğunluğun oluşturacağı bulaşma riskini azaltmak için fırınlarda, ekmek ve pide üretimi ile özel sipariş alımı 2 saat öncesinden sonlandırılacaktır.

Yıldız, açıklamasına şöyle devam etti. “Özellikle bu süreçte vatandaşlarımızın hassasiyeti çok önem arz etmektedir. Vatandaşlarımızın açıkta satılan özellikle ekmek ve tatlı gibi ürünleri satın almamaları eldiven ve maskesiz satış yapan görevlileri uyarmaları asıl denetçinin tüketici olduğunu unutmaması gereklidir. Korona virüsün yayılmasının asgari seviyede olması için İl Müdürlüğü olarak gereken hassasiyeti gösteriyoruz. Vatandaşlarımızın da gördükleri olumsuzlukları Alo gıda 174 hattı ve 05011740174 numaralı whatsapp hattına bildirmeleri önem arz etmektedir. Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak toplum sağlığı ve tüketici menfaatlerini korumaya dönük çalışmalarımız bundan sonra da aynı kararlılıkla devam edecektir. Sivas halkına, sağlık ve mutluluk içerisinde bir Ramazan geçirmelerini diliyorum.”şeklinde konuştu.

Ramazan ayı öncesi yapılan gıda denetimlerine; İl Müdürü Seyit Yıldız ile Gıda ve Yem Şube Müdürü Oktay Köksal’da katıldı.

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA